Bitcoin’e “Deney” Diyen Bankalar Tasarruf Hesaplarına Negatif Faiz Uyguluyor!

Bitcoin’e “Deney” Diyen Bankalar Tasarruf Hesaplarına Negatif Faiz Uyguluyor!

Paylaş
Bitcoin’e “Deney” Diyen Bankalar Tasarruf Hesaplarına Negatif Faiz Uyguluyor!

Bir Alman bankası, 0.01 euro’luk hesaplar bile dahil olmak üzere tasarruf hesaplarına negatif faiz uyguladığı için gündemde ve Euro bölgelerinin ekonomik lokomotifi olan Almanya, Avrupa Merkez Bankası’nı bundan dolayı eleştiriyor.

Salı günü internet sitelerinden yaptıkları duyuruya göre Bavyera’nın Fuerstenfeldbruck bölgesindeki The Raiffeisen bankası, en küçük tasarruf hesaplarına bile %0,5 oranında negatif faiz uygulayacak.

Bankalar, paralarının bir miktarını merkez bankasında rezerv olarak tutmak zorunda. Avrupa Merkez Bankası da tutulan bu paraya % 0,5’lik negatif faiz uyguluyor. Yani bu oran, Alman bankasının tasarruf hesaplarına uyguladığı oranla aynı.

Negatif faiz oranı uygulama hamlesini öne süren Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanı Mario Draghi, gazetelerde “Kont Draghila” unvanını aldı. Haberlerin altına “Kont Draghila hesaplarımızı kurutuyor.” yazıldı.

Kaynak: bild.de

Negatif faiz oranları büyük hesaplara zaten uygulanıyordu, ancak The Raiffeisen bankasının hamlesi bu faizin en küçük tasarruf hesaplarına bile uygulanması demek oluyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın negatif faiz oranından en çok etkilenen bankalar genellikle Alman bankaları oluyor, çünkü pek çok tasarrufçu alternatif ve kârlı yatırım yöntemi aramak yerine paralarını bankada bırakıyor.

Sparkasse tasarruf bankası başkanı Ulrich Netzer, Alman haber ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada “Kârımız sürekli azalıyor.” dedi. Ayrıca şunları ekledi:

“Ekonominin kötüleşmesiyle birlikte borç alanlar geri ödemelerini yapamıyor; önlem alma veya kâr etme olanağımız kalmıyor.”

Karar vericiler, bankaların Frankfurt’taki mevduatlarının bir kısmını faiz oranından muaf etme konusunda hem fikir olsalar da, negatif faiz oranının müşterilere uygulanma kısmında bir değişiklik olacak gibi gözükmüyor.

Negatif faiz oranı hakkındaki bu yeni hamle birçok işletmeyi etkiledi. Commerzbank temsilcisi “Müşterilerimizin hesaplarına negatif faiz oranı uygulamayı planlamıyoruz.” dedi.

Fakat faiz küçük tasarruf hesaplarına bile uygulanmaya başladı. Bitcoin’e bir “deney” diyen Avrupa Merkez Bankası’nın kendi deneyinin geleceği belirsiz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap