Bitcoin’den Ether ve XRP’ye Çin’in kripto hazinesi

Bitcoin’den Ether ve XRP’ye Çin’in kripto hazinesi

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin’den Ether ve XRP’ye Çin’in kripto hazinesi

Çin bugünlerde yine kripto para yasaklarıyla konuşuluyor. Cuma günü ortaya çıkan açıklama, piyasada sarsıntı yarattı. Bunun sonucunda Bitcoin, toparlanmadan önce 40 bin dolar seviyelerine kadar geri çekilirken diğer kripto paralarda daha derin düşüşler kaydedildi.

Dünkü örnekte olduğu gibi bir yandan Çinli yetkililer, kripto para karşıtı açıklamalarına devam ediyor, diğer yandan ise devletin kontrolü altında önemli miktarda kripto para bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere Çin polisi, geçtiğimiz yılın Kasım ayında dünyanın en büyük dolandırıcılıklarından biri olarak kayda geçen olayda, PlusToken çetesini çökertmiş ve o dönemki fiyatlarla 4.2 milyar dolarlık kripto paraya el koymuştu. Aynı zamanda PlusToken’ın Çin tarihinin en büyük Ponzi planı olduğu belirtiliyordu.

Ele geçirilen kripto paraların dökümü ise şöyleydi:

194 bin 775 BTC833 bin 83 ETH1 milyon 400 bin LTC27.6 milyon EOS74 bin 167 DASH487 milyon XRP6 milyar DOGE79 bin 581 BCH213 bin 724 USDT

Bu kripto paraların bugünkü toplam değeri, 14 milyar 500 milyon doları buluyor.

Mahkemenin aldığı karar göre, el konulan kripto paraların yasaların belirlediği bir bölümü Çin’in ulusal hazinesine aktarılacaktı. Bununla birlikte mahkeme, ne kadarının bu çerçeve dahilinde haziniye aktarılacağı konusunda bilgi vermemişti. Bu kripto paraların tamamının halen tutulup tutulmadığı net değil ve satıldıklarına ilişkin bir bilgi de kamuoyuna yansımadı.

Son olarak çelişkiler bununla sınırlı değil. Bazı devlet kurumları ile yerel yönetimler, blok zinciri projelerine desteklerde bulunuyor ve onlarla iş birliği yapıyor. Örneğin yakın zaman önce Conflux, Çin’in en büyük şehri olan Şangay’da sabit coin testleri için yerel yönetimle ortaklık kurdu. Aynı zamanda ülke blok zinciri patentlerinde de dünyada lider konumda. 2020 yılı verilerine göre, blok zinciri konusunda alınan patentlerin yüzde 46’sı Çinli şirketlere ait ve bunlar ağırlıklı olarak Alibaba, Tencent, Ping An Group, WeBank ve Reechain. ABD’nin payı ise yüzde 24.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap