Bitcoin’deki sıçrama altcoin ayılarını riske atıyor

Bitcoin’deki sıçrama altcoin ayılarını riske atıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin’deki sıçrama altcoin ayılarını riske atıyor

Bitcoin (BTC) yükseldikçe solana (SOL) üzere yakın vakitte short’lanmış altcoin’ler, kaldıraç likiditeleri ve abartılı fiyat rallilerine şahit olabilir.

CoinDesk dataları, Pazartesi günü kısa bir müddetliğine 25 bin dolarlık kritik takviyenin altına düşen Bitcoin’in, son 24 saatte yüzde 1,1 yükselerek 26,577 dolara ulaştığını gösterdi.

Bugün erken saatlerde açıklanan, Çin’in Ağustos ayı perakende satışlar ve fabrika üretimi bilgileri, piyasalardaki risk hassaslığını canlandırdı ve önde gelen kripto para ünitelerinde fiyat artışlarının önünü açtı.

XRP, ETH, SOL, TRX, DOGE üzere altcoin’ler de birçok vakit olduğu üzere Bitcoin’in yükselişini takip ediyor. Altcoin sıçraması, trader’ların bu token’ları satmasından birkaç gün sonra yaşandı. İflas eden kripto borsası FTX’in, 1,6 milyar dolar kıymetinde SOL sahibi olduğunu açıklamasının akabinde kripto para ünitesi yüzde 8’in üzerinde gerileyerek altcoin düşüşlerine öncülük etti.

Şimdi ise piyasadaki bu toparlanma, SOL ve öteki token’lara kaldıraçlı düşüş bahsi oynayan altcoin ayılarını riske sokuyor.

SOL öne çıkıyor

Short’ların potansiyel tasfiyesi, SOL fiyatında ek bir yükseliş baskısına yol açabilir ve kısa periyodik bir ralli yaşanabilir.

Türev eser şirketi Marex Solutions’ın dijital varlıklar eş lideri Ilan Solot:

Pazartesi gününden bu yana konsolide vadeli süreçlerdeki fonlama oranları negatif seyrediyor. Fonlama oranları, konsolide vadeli süreçlerde uzun ve kısa durum tutmanın maliyetini temsil eder. Olumlu oran, kaldıracın boğa tarafının baskın olduğu manasına gelirken negatif oran, tam aykırısını tabir eder.

Coinglass datalarına nazaran açık opsiyonlar, yüzde 16’nın üzerinde artarak ayın en yüksek düzeyi olan 338 milyon dolara ulaştı.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap