Bitcoin’deki düşük volatilite fırtına öncesi sessizlik mi?

Bitcoin’deki düşük volatilite fırtına öncesi sessizlik mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin’deki düşük volatilite fırtına öncesi sessizlik mi?

Investing.com – Bitcoin fiyatı, son bir aylık dönemin değerli bir kısmında sabit hareket etti. Kripto piyasasını domine eden Bitcoin’deki volatilite düşüklüğü ise süratli bir hareketin başlama durumuna işaret olarak görülüyor. 

Kripto para piyasalarında son günlerde risk iştahında düşüklük dikkat cazip boyutlara ulaştı. Bitcoin, sakinlikte başı çekerken kripto para, bilhassa Temmuz ayının ikinci yarısından bu yana yalnızca 6 gün %1’i aşan volatiliteye sahipti. 

Bitcoin’in yakın geçmişine bakıldığında en son benzeri fiyat hareketinin FTX çöküşünden Ocak ayına geçen dönemde görüldü. Akabinde BTC fiyatı, Ocak ayındaki talep artışıyla birlikte üst taraflı bir harekete başladı. Mevcut hareket, Nisan ayına kadar devam ederken akabinde düşüş ivmesi, Haziran ayında rallinin başlayabileceğine yönelik söylentilerin artmasıyla bilakis döndü. Lakin Bitcoin, 30.000 dolar bölgesinde sert bir dirençle karşılaşınca yatırımcıların ilgisindeki düşüşle birlikte fiyat dalgalanması da azaldı. 

Bitcoin’deki sakinlik ile ilgili yorum yapan kimi uzmanlar, mevcut eğilimi Bitcoin’in 30.000 dolar üzerinde kalamaması ve mevsimsel tesirlere bağlıyor. Yaz aylarında Bitcoin fiyatını hareket ettirebilecek tetikleyici gelişmelerin eksikliğinin yatırımcılarda risk iştahını azalttığı sav ediliyor. 

BTC fiyat hareketine bağlı olarak Bitcoin opsiyon mukaveleleri de volatilite düşüklüğünde yeni bir rekor kırdı. Örneğin T3I’un BitVol Endeksi 37 düzeyine kadar geriledi. Benzeri halde Ethereum da Temmuz ayındaki taban düzeylerine yakın hareket etmeye devam ediyor. 

Ark Invest analistleri de Bitcoin volatilitesinin Temmuz ayında yılın en düşük düzeyine gerilediğine vurgu yaparak bu durumun her iki tarafta de kıymetli fiyat hareketi üretebilme potansiyelini yansıttığı yorumunu yaptı. Ayrıyeten Haftalık Bitcoin grafiğinde Bollinger Bantları da daralmaya devam ederken yakın vakitte bir oynaklık artışı için sinyal üretmeye devam ediyor. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin’deki düşük volatilite fırtına öncesi sessizlik mi? 1

Kripto borsasında tutulan fonlar da haftalık dönemde düşük düzeylerde seyretmeye devam ediyor. Tüm bu datalara nazaran piyasa yorumcuları, fiyat daralmasının önümüzdeki günlerde açıklanacak kıymetli bilgilerin yahut haberlerin çok reaksiyonlara neden olabileceği görüşünü iletiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap