Bitcoin’de zorluk süratle yükselirken madenci gelirleri olumsuz etkileniyor

Bitcoin’de zorluk süratle yükselirken madenci gelirleri olumsuz etkileniyor

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin’de zorluk süratle yükselirken madenci gelirleri olumsuz etkileniyor

Investing.com – Son güncellemenin akabinde Bitcoin ağındaki hash oranı tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. 

Bitcoin madenciliğinde zorluk düzeyinin tarihi düzeylere çıkması ağın güvenliği ve sağlamlığı açısından olumlu bir gelişme olurken bu, BTC madencilerinin gelirlerinin düşmesine neden olarak olumsuz bir tesire neden oluyor.  

Blockchain bilgilerine nazaran Bitcoin hash oranı, bu ay süratle yükseldi ve 414 exahash (EH/s) düzeyine çıkarak rekor kırdı. Buna nazaran hash oranı, geçen yıldan bu yana %80 oranında dikkat çeken bir artış kaydetmiş oldu. Hash oranını yorumlayan analistler, verimlilik artışına münasebet olarak yeni madencilik ekipmanlarının artışını gösteriyor. Öbür yandan verimlilik artışı, medencilerin faaliyetlerinden daha az gelir elde etmesi üzere bir sıkıntıya neden oluyor. 

Analistler, ayrıyeten madencilerin mevcut hash oranlarında kârlı kalabilmesi için Bitcoin fiyatının da yükselmesi gerektiği üzerinde duruyor. Geçtiğimiz yıllarda madenciler, uzun müddettir devam eden ayı piyasası şartlarda epey güç vakitler geçirdi. Kimi büyük madencilik şirketleri, bu müddet zarfında maliyetlerini karşılamak ismine varlık satışına başvurdu. Bu durum Bitcoin fiyatında olumsuzluk oluştururken vakit zaman sert düşüşleri tetikledi. Bloomberg tarafından raporlandığı üzere son olarak yılın ikinci çeyreğinde 12 büyük madencilik şirketi, kripto varlık satışı yoluyla 450 milyon dolara yakın fon sağladı.

Kripto madencilik bölümünden son gelişmeler

Kripto madencilik dalıyla ilgili son gelişmelerde ise Kırgızistan’ın bu alanda kıymetli bir atak yaptığı görüldü. Geçen ay Kırgızistan Cumhurbaşkanı Japarov, 20 milyon dolarlık bir yatırım olan hidroelektrikle çalışan bir kripto madenciliği tesisi için onay verdi. Madencilik tesisi, boşa harcanan enerjiyi kullanarak ülke iktisadına katkı sağlamayı amaçlıyor. 

Bunun yanında dünyanın en büyük ikinci varlık idare şirketi Vanguard Group, halka açık Bitcoin madencilik şirketleri Marathon Digital Holdings ve Riot Platforms)’a yönelik yatırımlarını artırdığını duyurdu. Buna nazaran Vanguard Group, son yatırımının akabinde Marathon Digital’de hissesini %60 artırarak 17,5 milyon paya ve Riot Blockchain’de %18 oranında artışla 17,9 milyon paya çıkardı. Böylelikle varlık idare şirketinin madencilik şirketlerine yönelik yatırım büyüklüğü yaklaşık 620 milyon dolar oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap