Bitcoin’de volatilite ve değerli takviye düzeyleri: Yatırımcılar için kritik anlar

Bitcoin’de volatilite ve değerli takviye düzeyleri: Yatırımcılar için kritik anlar

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin’de volatilite ve değerli takviye düzeyleri: Yatırımcılar için kritik anlar

Geçtiğimiz haftalarda tüm vakitlerin en düşük volatilite düzeylerine ulaşan Bitcoin, bir evvelki yazımızda bahsettiğimiz kıymetli düzey 28.500’ ü kaybederek tarihin en düşük volatilite periyoduna son verdi.

Onchain tahlilinde değerli bir rol oynayan 111 günlük hareketli ortalama (111DMA), 200 günlük hareketli ortalama (200DMA) ve 200 haftalık hareketli ortalama (200WMA) üzere göstergeleri kaybetmiş durumdayız, önümüzdeki günlerde bu hareketli ortalamalar bizim için direnç olarak çalışacaktır.

Özellikle kısa vadeli yatırımcıların maliyeti 28.600$ üzerinde kapanış yapılamaması durumunda alt takviyelere gitmemiz muhtemel gözüküyor, üzerinde bir kapanış ise yükselişler için müspet bakmamızı sağlayacaktır.

Destek düzeylerine baktığımızda, 365 günlük hareketli ortalamanın (365DMA) 23.500- 23.800 dolar civarlarında bulunduğunu görüyoruz. Bir adım daha aşağıda, Realized Price yaklaşık 20.300 dolarlık bir takviye düzeyi mevcut.

BTC Piyasası: Bitcoin’de volatilite ve değerli takviye düzeyleri: Yatırımcılar için kritik anlar 1
BTC Piyasası: Bitcoin’de volatilite ve değerli takviye düzeyleri: Yatırımcılar için kritik anlar 2

Bitcoin fiyatı kısa vadeli yatırımcıların ortalama maliyetinin altında seyretmekle birlikte, kısa vadeli yatırımcılar %88,3 ziyanda beklemektedir, çoğunlukla 29.000 dolar düzeyindeki maliyetlenmeleri nedeniyle büyük bir baskı altındalar.

Bitcoin şu anki dayanağını kaybeder ve 365 günlük hareketli ortalama 23.800 dolar düzeylerinden dayanak bulamaz ise, 20.300 dolar düzeyinden takviye alma mümkünlüğü da çok yüksektir. Zira Bitcoin Realized Price ile uzun vadeli yatırımcıların maliyetlenme sayıları birebir sayıda kesişmektedir, bu da 20.300 doların kıymetini artırmaktadır.

BTC Piyasası: Bitcoin’de volatilite ve değerli takviye düzeyleri: Yatırımcılar için kritik anlar 3

Bitcoin piyasasında Toplam Net Gerçekleşmemiş Kar ve Ziyan (NUPL) oranı, son devirde yaşadığı düşüşle optimistlik bölgesinden dehşet bölgesine geçerken bu bölgeden dayanak almış gözüküyor. Optimistlik bölgesinden endişe bölgesine geçiş, yatırımcıların daha temkinli hale geldiğini ve olumsuz haberlere daha hassas yansılar vereceğini gösterir. Lakin buradan reaksiyon alınmış olması, piyasadaki kısa vadeli bir toparlanma yahut istikrar arayışının işaretçisi de olabilir, bu açıdan bulunduğumuz 26.000 dolar düzeyleri korumak hayli kritik.

Bugünkü haftalık kapanış yatırımcılar için epey değerli gözüküyor.

BTC Piyasası: Bitcoin’de volatilite ve değerli takviye düzeyleri: Yatırımcılar için kritik anlar 4

Referanslar: https://insights.glassnode.com/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap