Bitcoin’de Short Squeeze! Artık Hangi Düzeyler Kritik?

Bitcoin’de Short Squeeze! Artık Hangi Düzeyler Kritik?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin’de Short Squeeze! Artık Hangi Düzeyler Kritik?

Şaşırtıcı bir biçimde Bitcoin (BTC) son periyottaki düşüşünden toparlandı ve kripto para piyasasındaki short’ların ısıyı hissetmesiyle kısa müddette 1.000 dolar arttı. Lakin gece, 12 Eylül’de, önde gelen kripto para ünitesinin fiyatı 25.000 dolara kadar düşerek Haziran ortasından bu yana en zayıf performansını gösterdi. Pekala, sırada neler var?

Bitcoin için kıymetli aralık belirlendi

Analistler, Bitcoin’in süratli toparlanmasının haftalık kapanıştan sonra görülen düzeyleri yansıttığını gözlemledi ve bu da kripto piyasasının epey değişken kaldığını gösteriyor. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 26.000 dolara ulaşmıştı lakin hala bu düzeyde bir dirençle karşı karşıyaydı. Toparlanmadan evvel, on-chain izleme kaynağı Material Indicators, yaklaşan bir “destek testi” hakkında bir ihtar yayınlamıştı. Bunun nedeni sipariş defterinin ilerleyen kısımlarında teklif likiditesinin azalmasıydı.

İlginç bir biçimde, piyasada likiditenin spot fiyat civarında kaldırıldığı evvelki “rug pull” olayları, nihayetinde Bitcoin için üst taraflı ivme ile sonuçlandı. Kurucu ortak Keith Alan, aşağı taraflı hareket sırasında 24.750 doların değerli bir takviye düzeyi olarak hareket edeceğini öngörmüştü ve bu öngörü yazının yazıldığı sırada da geçerliliğini koruyordu. Kimilerinin “klasik bir short squeeze” olarak isimlendirdiği bu toparlanma, traderlar ortasında iyimserliği ateşledi. Bilhassa, tanınan trader Skew, alıcı ilgisini teyit etmek için 25.6 bin – 25.3 bin dolar aralığının değerini vurgulayarak 26.000 dolarlık direnç düzeyinin aşılması davetinde bulundu.

12 milyon dolar tasfiye oldu

İzleme kaynağı CoinGlass’tan alınan datalar, 12 Eylül’de toplam BTC short likidasyonlarının 12 milyon doları aştığını ortaya koydu. Buna karşılık, toplam 71 milyon dolarlık uzun durumlar bir gün evvel ziyana uğradı. Bu piyasa türbülansının ortasında, kimi traderlar Bitcoin için bir sonraki yükseliş hareketini bekliyor. Bir diğer tanınmış trader olan Credible Crypto, üst istikametli bir fiyat artışının habercisi olarak Bitcoin piyasa kıymeti hakimiyetinde potansiyel bir kırılmaya işaret etti. Daha evvel iki hafta içinde 7.000 doların üzerinde kıymetli çıkarlara yol açan bir durum olan mahallî baskınlık düşüş trendinin devam eden testinin altını çizdi. Credible Crypto, şunları söyledi:

BTC’deki yükseliş piyasası yapısı bozulmadan, 24,8 bin tutularak ve BTC hakimiyeti kırılarak, bir sonraki dürtü düzeyinin yakın olduğuna dair güzel bir argüman olduğunu düşünüyorum.

BTC Piyasası: Bitcoin’de Short Squeeze! Artık Hangi Düzeyler Kritik? 1

Bitcoin piyasasında katalizör eksikliği var

Bitcoin’in fiyatında short squeeze olarak tanımlanan son artış, kripto para ünitesinin 25.000 doların altında üç ayın en düşük düzeylerine gerilemesini bilakis çevirdi. Çeşitli platformlarda süreç gören vadeli süreçler ve daima takaslardaki kümülatif açık faizdeki düşüşün de gösterdiği üzere, düşüş türev bahislerinin çözülmesinden kaynaklanıyor. Açık konumlardaki düşüş, fonlama oranlarının olumluya dönmesiyle birlikte açığa satış yapanların düşüş durumlarını terk etmesiyle tıpkı vakte denk geldi.

BTC Piyasası: Bitcoin’de Short Squeeze! Artık Hangi Düzeyler Kritik? 2

Ancak, bu etkileyici toparlanmaya karşın Bitcoin piyasası, acil yükseliş katalizörlerinin eksikliği de dahil olmak üzere zorluklarla karşı karşıya. Bir Bitcoin spot ETF’sini çevreleyen optimistlik azaldı ve piyasa gözlemcileri dikkatlerini FTX borsası tarafından altcoin varlıklarının yaklaşan tasfiyesine çevirdi. Kimi analistler, fiyatlar 50 günlük kolay hareketli ortalamanın altında kaldığı sürece düşüş eğilimini koruyor.

Matrixport da kritik düzeyleri belirledi

Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport’tan Markus Thielen, “Bitcoin fiyatı 50 günlük hareketli ortalama olan 27.731 doların altında. 25.836 dolarda ki bu da düşüş eğilimine işaret ediyor. Ayrıyeten haftalık fiyat yüzde 0,5 azaldı. Genel olarak trend aşağı istikametli ve bu da düşüş eğilimine işaret ediyor.” Sonuç olarak, Bitcoin’in son fiyat dalgalanması traderları diken üstünde tuttu. Kripto piyasası belgisiz sularda gezinmeye devam ederken hem boğalar hem de ayılar kilit dayanak ve direnç düzeylerini yakından izliyor.

BTC Piyasası: Bitcoin’de Short Squeeze! Artık Hangi Düzeyler Kritik? 3
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap