Bitcoin’de ralliden sonra sıra düşüşte mi: Glassnode raporu

Bitcoin’de ralliden sonra sıra düşüşte mi: Glassnode raporu

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin’de ralliden sonra sıra düşüşte mi: Glassnode raporu

İçerik

Glassnode haftalık raporunda Bitcoin piyasasının yakın dönemde yeni bir düşüş hareketi başlatabileceğini belirtti. Zincir üstü veri platformu Bitcoin’in “RHODL oranı”nın düşüş gösterdiğini bunun da genelde fiyat düşüşünü getiren bir gösterge olduğunu yazdı.

Yeni yatırımcı alınca zirve geliyor

“Realize edilmiş Hodl arzı” anlamına gelen “RHODL oranı” bize 1 haftalık ve 1 yıldan fazla olan Bitcoin arzları hareketlerini yorumlar. 1 haftalık Bitcoin arzının dolar karşılığındaki değeri arttığı zaman piyasa genelde zirve yapar, 1 yıldan fazla Bitcoin tutan hesapların dolar olarak en fazla değere ulaştığı dönem ise piyasanın düştüğü zamanlardır.

“En az 1 yıllıklar” ayı sezonlarına dayanabiliyor

Yani uzun vadeli yatırımcılar, BTC arzının çoğuna sahipse piyasa aslında düşüş döneminde demektir. Bu tür yatırımcılar uzun ve sancılı ayı sezonlarında dayanmayı başarırlar ancak kısa vadeli yatırımcılar ise direkt olarak satış yolunu seçip piyasadan çıkmayı tercih ederler.

Aşağıdaki Glassnode grafiğinde ise, Bitcoin’in tüm tarihi boyunca BTC RHODL oranı ve onun getirdikleri görülüyor.

Her iki taraf da olabilir

Grafikte de görüldüğü gibi Bitcoin RHODL oranı son aylarda keskin bir düşüş yaşamış durumda. Bunun anlamı, 1 yıldan fazla Bitcoin tutan hesaplardaki arzın arttığı, 1 haftalık coin tutanlardaki varlık değerinin ise azaldığı anlamına geliyor. Yani yeni yatırımcı piyasadan çıkıyor. Bir boğa hareketinden sonra Bitcoin RHODL oranının düşüşe geçmesi genelde piyasanın da düşüşe geçeceği anlamına geliyor. Ancak 2012 yılına bakıldığında, bunun bir boğa hareketi öncesini işaret ettiğini de görüyoruz. 2018’den sonra ise oranın yükseldiğini, oranla birlikte fiyatın da yukarı gittiği çok net görülüyor. Dolayısıyla tarihsel grafik bize fiyat hareketinin iki tarafa da gidebileceğini ancak son hareketlerin düşüş getirdiğini gösteriyor.

“Ayı sezonunun ikinci yarısı olabilir”

Glassnode konuyla ilgili raporunda da bu son hareketlere vurgu yapıyor:

“Bu arz dinamiklerini eski döngülerle kıyasladığımız zaman Bitcoin’in ayı sezonunun ikinci yarısına girme olasılığı yüksek”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap