Bitcoin Yüzmilyonları Piyasadan Sildi! Düşüşün Sebebi Ne?

Bitcoin Yüzmilyonları Piyasadan Sildi! Düşüşün Sebebi Ne?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Yüzmilyonları Piyasadan Sildi! Düşüşün Sebebi Ne?

Piyasa bedeline nazaran en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin, dramatik bir düşüş yaşadı. Bitcoin’in fiyatı, geçtiğimiz saatlerde 27.200 dolara geriledi. Pekala, başkan kripto paranın bedel kaybının ardında neler yatıyor? İşte BTC’nin fiyat hareketinin ayrıntıları ve yaşananlar…

Bitcoin “dramatik” düştü

Bitcoin dramatik bir çöküş yaşayarak Bitstamp borsasında gün içi en düşük düzeyi olan 27.242 dolara geriledi. Düşüş, First Republic Bank paylarındaki keskin düşüş sonucu BTC’nin yükseliş yaşamasından sonra geldi. First Republic Bank paylarındaki düşüş, tırmanan bankacılık krizini tetikledi. Pay fiyatındaki düşüşün akabinde kripto para ünitesi, bugün erken saatlerde 30.000 dolar düzeyini kısa müddetliğine geri almıştı. Lakin çabucak akabinde 27.200 dolar düzeyine keskin düşüşünü aşağıdaki grafikte görebilirsiniz:

BTC Piyasası: Bitcoin Yüzmilyonları Piyasadan Sildi! Düşüşün Sebebi Ne? 1

Bu gerileme, kripto varlığın son periyotta elde ettiği yararları sildi süpürdü. CoinGlass’ın bilgilerine nazaran, son bir saat içinde gerçekleşen tasfiyeler toplam 183,29 milyon doları buldu. Uzun (long) durumlar 161.21 milyon dolarlık tasfiye ile gündeme geldi. Bu da toplam tasfiye oranının yüzde 87’sine denk geliyor. Öbür yandan, açığa satış durumları (short pozisyon) 22.07 milyon dolarlık tasfiye ile karşılaştı.  

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere uzun durumlar daha yüksek fiyatlara, short durumlar ise daha düşük fiyatlara yönelik bahislerdir. Tasfiye, bir borsa, yatırımcının başlangıç teminatının kısmen yahut büsbütün kaybedilmesi nedeniyle bir yatırımcının kaldıraçlı durumunu zorla kapattığında gerçekleşir. Bu durum, bir yatırımcının süreci açık tutmak için kâfi fona sahip olmadığı vakit gerçekleşir. Büyük tasfiyeler, dik bir fiyat hareketinin lokal tepesini yahut tabanını işaret edebilir ve bu da yatırımcıların kendilerini buna nazaran konumlandırmalarına imkan tanıyabilir.

BTC Piyasası: Bitcoin Yüzmilyonları Piyasadan Sildi! Düşüşün Sebebi Ne? 2

BTC’deki gerilemenin arkasında Mt. Gox mu var?

Büyük borsalar ortasında Binance yüzde 92,44’ü uzun durum olmak üzere 62,63 milyon dolarlık tasfiye gördü. Öteki yandan OKX yüzde 88,15’i uzun durum olmak üzere 54,13 milyon dolarlık tasfiye yaşadı. Bitcoin’in bedelindeki düşüş, Arkham’ın hem Mt. Gox hem de ABD hükümet cüzdanlarının süreç yaptığına dair bir ikazıyla birebir vakte denk geldi. İkaz Twitter’da büyük ilgi gördü ve spekülasyonlar aldı başını gitti.  Bu süreçler ile Bitcoin çöküşü ortasındaki irtibatın hala meçhul olduğunu belirtmek gerekir. Lakin zamanlama mümkün bir korelasyona işaret ediyor.

Arkham, ihtarlarının piyasa paniğine neden olduğuna inanmadığını söyledi. Çünkü bu uyarıyı kullanıcıların “küçük bir kısmına” gönderdiğine işaret etti. Bitcoin o vakitten bu yana dünkü kayıplarını geri aldı. Perşembe günü sabah saatlerinde 29.000 dolar düzeyini geri kazandı. Coinglass’ın datalarına nazaran, yaklaşık 200 milyon dolarlık açık durum eklendi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap