“Bitcoin yasağı” maddesinin çıkarıldığı MiCA için oylama gelecek hafta

“Bitcoin yasağı” maddesinin çıkarıldığı MiCA için oylama gelecek hafta

Paylaş
Uzman Coin: “Bitcoin yasağı” maddesinin çıkarıldığı MiCA için oylama gelecek hafta

Bitcoin gibi iş kanıtı (proof-of-work) sistemine dayalı kripto paralara fiili bir yasak getiren maddenin geçtiğimiz hafta kaldırıldığı MiCA düzenlemesinin, 14 Mart’ta yapılacağı açıklandı. Avrupa Parlamentosu MiCA raportörü Stefan Berger, komisyonun tasarının son halini 14 Mart’ta oylayacağını duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Şubat ayı sonunda oylanması beklenen tasarı büyük tartışmalara neden olmuş ve “Bitcoin gibi iş kanıtıyla çalışan kripto paraların yasaklanması” maddesi çıkarıldıktan sonra yeni bir tarih belirlenmek üzere ertelenmişti.

Özellikle Yeşiller’in, iş kanıtı yasağı olması şartıyla tasarıya ‘evet’ oyu verecekleri belirtilirken, Berger’in bir hafta içinde yeniden komisyonu toplamayı başarması MiCA’nın bu anlamdaki kararlılığının göstergesi olarak yorumlandı.

Sabit coin’lere de zorlayıcı kurallar geliyor

Tasarının değiştirilen son halinde sabit coin’ler konusunda da, kripto para endüstrisini endişelendirecek maddelerin olduğu belirtiliyor. “Varlık referanslı token’lar” olarak belirtilen bu kripto paralar için de zorlayıcı bir takım maddelerin tasarıda olduğu iddia ediliyor:

“Varlık referanslı token’ların düzgün şekilde kontrol edilebilmesi ve gözlemlenebilmesi için bu token’ların ihraççılarının Birlik içind ekayıtlı bir ofisleri bulunması gerekmektedir.”

Uzmanlar bu maddenin merkeziyetsiz bir sabit coin olan DAI için zorluklar yaratabileceğini belirtiyor. En büyük sabit coin olan USDT ihraççısı Tether’in İsviçre’de bir ofisi bulunuyor ancak İsviçre, Schengen bölgesinin ortak üyesi olsa da, AB üyesi değil.

Kabul edilse de yol çok uzun!

Oylamanın gelecek hafta yapılacak olmasına rağmen, tasarı Avrupa Komisyonu’nun da içinde bulunduğu kurumların bazı onaylarından geçmek zorunda kalacak. Bu kurumlardan biri olan Avrupa Konseyi de aylar önce, MiCA’ya benzer şekilde kendi kurallarını çıkarmıştı. Dolayısıyla tasarının kanunlaşması için önünde uzun bir yol var.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap