Bitcoin Yarılanması Yaklaştıkça “Dijital Altın” Anlatısı Güçleniyor

Bitcoin Yarılanması Yaklaştıkça “Dijital Altın” Anlatısı Güçleniyor

Paylaş
Bitcoin Yarılanması Yaklaştıkça “Dijital Altın” Anlatısı Güçleniyor

Ortaya çıkan son araştırma raporlarına göre,  son zamanlarda kripto topluluğunun gözleri Mayıs ayında gerçekleşecek olan Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasında. Araştırmaya göre bu dönem içinde Bitcoin volatilitesi azalırken, Aralık 2019’da volatilitede gözle görülür bir artış yaşanıyordu.

Dijital Altın

2020 yılına girdiğimizden bu yana Bitcoin fiyatı bir artış ivmesi yakaladı ve 9.000 dolar barajını aştı. Sonrasında yaşanan düzeltme hareketleriyle şu anda fiyat 9.000 doların altında seyretse de artış beklentileri devam ediyor. Bununla beraber araştırmaya göre Bitcoin’in dijital altın anlatısı da güçleniyor.

Bunun yanında Bitcoin çeşitli siyasi ve jeopolitik olaylar sebebiyle 2019 yılının ikinci yarısında çok kez dijital altın olarak adlandırdı. Blok ödüllerinin yarıya inmesi olarak tanımlanan Bitcoin yarılanmasının yaklaşması da araştırmaya göre dijital altın olgusunu güçlendiriyor. Ayrıca Ocak ayında, altın ve Bitcoin arasındaki ilişki Ağustos 2016’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu da anlatıyı daha da güçlendirdi.

Öte yandan kripto para birimi odaklı bir veri analiz şirketi olan Arcane Research’ün son raporunda da bu konuya değiniliyor ve şu ifadeler kullanılıyor:

Son yıllarda Bitcoin için birkaç farklı anlatı sunuldu: Ucuz p2p ödeme ağı, anonim darknet para birimi, değer deposu, ilişkisiz varlık ve dijital altın. Dijital altın anlatısını yaklaşan Bitcoin yarılanması daha da güçlendiriyor.

Ayrıca raporda, Google Trends verilerinde de “yarılanma” ile ilgili aramalarda artış yaşandığı ifade ediliyor. Arcane Research, bu arama verilerinde yaşanan artışın sebebinin bir fiyat hareketi yaratıp yaratmayacağı konusundan kaynaklandığını ifade ediyor. Yani insanlar Bitcoin fiyatıyla ve Bitcoin’in kendisiyle daha fazla ilgilenmeye başlıyor.

Kaynak: Ambcrypto

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap