Bitcoin, XRP ve Ethereum: Golden Cross’un Eşiğindeki 3 Coin!

Bitcoin, XRP ve Ethereum: Golden Cross’un Eşiğindeki 3 Coin!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, XRP ve Ethereum: Golden Cross’un Eşiğindeki 3 Coin!

Kripto para piyasasının en baskın coinlerinden üçü olan Bitcoin, XRP ve Ethereum birebir anda 3 günlük bir “golden cross” oluşturmak üzere. Analist Tony Spilotro’ya nazaran bu sinyal ender ve geçmişte her bir varlıkta sadece birkaç sefer gerçekleşti. Lakin, bu büyük kripto paraların üçü de bu sinyali hiçbir vakit tıpkı anda tetiklemedi. Pekala, bu tam olarak ne manaya geliyor ve 3 günlük golden cross’un sonuçları nelerdir?

Bitcoin, XRP ve Ethereum piyasa toparlanmasına öncülük ediyor

Kripto piyasasının görünümü, birkaç hafta öncesine nazaran çok daha az kasvetli. Çünkü BlackRock ve Bitcoin ETF’leri başlatmak isteyen başka kurumlar gündeme geldi. Ayrıyeten XRP ve Ripple’ın ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı kazandığı büyük zafer de kritik rol oynadı. Teknik ortam bile mümkün bir yükseliş trendinin işaretlerini göstermeye başladı. Bilhassa, en uygun kripto paraların birçoğu 3 günlük vakit diliminde golden cross’a yaklaşıyor ki bu geçmişte sırf birkaç sefer gerçekleşmişti.

Bu durum Bitcoin, Ethereum ve XRP’de tarihlerinde birinci defa tıpkı anda gerçekleşmek üzere. Daha evvel, bu sinyaller evvelki boğa piyasalarının farklı basamaklarında gelmişti. Her üç coin de altın seviyeyi geçene kadar daha güçlü bir ralli başlamamıştı.

Golden cross nedir?

Golden cross, daha yüksek bir vakit dilimi hareketli ortalaması, tipik olarak 200 periyotluk bir hareketli ortalama (MA), daha düşük bir vakit dilimi hareketli ortalamasının, ekseriyetle 50 periyotluk bir MA’nın üstünden aşağıdan geçtiğinde meydana gelir. Buna karşılık, ikisi üstten aşağıya hakikat kesiştiğinde bir “death cross” meydana gelir. Bu kesişmeler, hareketli ortalamaya dayalı bir alım satım sisteminde bir alım ya da satım sinyali oluşturur. Bu cins sistemler bir trendin çoğunluğunu yakalamak için tasarlanmıştır. Fakat onay beklediği için bir rallinin erken kısmının birçoklarını kaçırma eğilimindedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, XRP ve Ethereum: Golden Cross’un Eşiğindeki 3 Coin! 1

Sinyalin düşüş yaşadığı tek vakit 2019’da Bitcoin’de oldu. Öteki tüm durumlarda, kolay bir hareketli ortalama geçişinden öbür bir şey kullanmayan satın alma sinyali, sonlu dezavantajla çılgınca kârlıydı. 2015 yılında, BTCUSD 3 günlük golden cross, aşağı inmeden ve ilgili satış sinyalini vermeden evvel yüzde 2.000’in üzerinde yatırım getirisi sağladı. XRP’nin altın çaprazından death cross’a geçişi, yükseliş trendinin çıkarlarının yüzde 9.000’inden fazlasını korudu. Lakin Ethereum, yetersiz fiyat geçmişi nedeniyle o periyotta hiçbir vakit bir sinyal vermedi.

Geçmişte neler yaşandı?

2019’a gelindiğinde Bitcoin, alım sinyalinin akabinde uzun bir düşüş yaşadığı teklemesini yaşadı. Ne XRP ne de Ethereum, tüm kripto piyasasının birlikte yükselmeye başladığı 2020 yılına kadar bir sinyal tetiklemedi. 2020 ETHUSD golden cross, death cross durumu kapatmadan evvel yüzde 1100’ün üzerinde yatırım getirisi sağladı. XRP tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşamadı. Lakin golden cross tekrar de yüzde 200 yatırım getirisi sağladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, XRP ve Ethereum: Golden Cross’un Eşiğindeki 3 Coin! 2

Bitcoin 2019’un başlarında ateşlenmiş ve bir düşüş yaşamış olsa da, alım sinyali nihayetinde hala tesirliydi ve bir vefat çaprazının durumun kapanmasına neden olduğu vakte kadar yüzde 550’lik yatırım getirisini (ROI) korudu. Beş tarihi alım sinyalinde, altın çapraz oluştuğunda ortalama yüzde 2,570 ROI elde edildi. Gelecekte bu çeşit getirilerin elde edilmesi pek muhtemel olmasa da, bu durum sinyalin tesirli olduğunu göstermektedir. Bu sırada, aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere Bitcoin, ETH ve XRP’nin hacminin öteki altcoinlerin hayli ilerisinde olduğunu belirtmekte yarar var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, XRP ve Ethereum: Golden Cross’un Eşiğindeki 3 Coin! 3

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap