Bitcoin ve Ethereum’da süreç fiyatları yılın en yüksek düzeylerine ulaştı

Bitcoin ve Ethereum’da süreç fiyatları yılın en yüksek düzeylerine ulaştı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Ethereum’da süreç fiyatları yılın en yüksek düzeylerine ulaştı

Investing.com – Kripto piyasalarını %66,5 oranında domine eden iki kripto para Bitcoin ve Ethereum‘un ağlarında artan süreç fiyatları dikkat çekmeye başladı.

Galaxy Research’ün paylaşımına nazaran Bitcoin ağında dün süreç fiyatları, 2 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Ethereum süreç fiyatları ise Mayıs 2022’den bu yana en yüksek düzeye çıktı. Ethereum ağındaki aktiflik artışı önemli oranda talep gören Pepe Coin’in süreçlerine atfedilirken Bitcoin ağındaki dünkü fiyat yükselişi, süreçlerin yarısına sahip olan BRC-20 tokenlerinden kaynaklandı.

Meme coin ticareti Ethereum ağını olumsuz mu etkiliyor?

Dune Analytics, bu hafta Ethereum ağındaki ortalama süreç fiyatının 87 gwei’ye yükseldiğini raporladı. Süreç fiyatındaki yükselişin büyük oranda meme coin ticaretinden kaynaklanması ise bir telaş kaynağı olarak ortaya çıktı.

Meme coin talebine bağlı olan yükseliş, kripto kesimine karşı ilgi artışını yansıtırken Ethereum ağındaki artan fiyatlardan öteki kullanıcılarını olumsuz etkiledi. Çünkü süreç fiyatlarının artışı, bilhassa küçük yatırımcıların ağdaki öteki uygulamalara erişimini kısıtlayabileceği düşünülüyor.

İşlem fiyatlarının yükselişi, Ethereum için bir dezavantaj olarak ortaya çıkarken Blockchain ağı kullanıcıları bu türlü devirlerde alternatif ağları kullanma eğilimine giriyor. Çünkü buna örnek olarak Solana ağındaki işlem aktivitesinin son vakitlerde artarak Ethereum ağını geride bırakması gösterilebilir.

BRC-20 tokenleri Bitcoin ağındaki süreç fiyatlarını artırıyor

Bitcoin Blockchain ağında oluşturulan ve depolanabilen yeni bir kripto varlık standardı olan BRC-20 tokenlerine talep artışıyla birlikte ağda süreç fiyatları son iki yılın en yüksek pahası olan 7 doları aştı.

BRC-20 tokenleri, Bitcoin’in en küçük ünitesi Satoshi’ler bilgi ekleme tekniği olarak ortaya çıkan Ordinals sistemini kullanıyor. Bitcoin ağına NFT basma ve depolama özelliği getiren bu teknikle geliştiriciler, ağda dijital sanat sahipliğinden meme coin basılmasına kadar çok çeşitli kripto varlıklar oluşturabiliyor.

BRC-20 süreçlerinin standart BTC sürecine nazaran daha fazla blok gereksinimine sahip olması süreç fiyatlarının yükselmesindeki en büyük etken. Bitcoin ağ aktivitesini artıran bu süreçler birtakım kullanıcılar tarafından tenkitlerin odak noktası oldu. Çünkü bu bireyler, BRC-20 tokenlerinin çalışma prensibinin bireyler ortası elektronik nakit sistemi olarak icat edilen Bitcoin ağının vizyonuna uymadığını savunuyor.

Şu an için Bitcoin’de fon transferini daha uygun fiyata gerçekleştirmek isteyenler için Blockchain dışında çalışan bir katman-2 tahlili olan Lightning Network, değerli bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

Bitcoin ve Ethereum’da son durum

Bitcoin ve Ethereum fiyatı ise ağ etkinliğindeki artıştan bağımsız olarak hareket ediyor. Bitcoin, sabah saatlerinde 29.500 dolara kadar yükseldikten sonra düşüş eğilimine girdi. ABD Tarım Dışı İstihdam sayılarının açıklandığı saat diliminde Bitcoin’de satışlar hızlanırken kripto para 28.950 dolara kadar gevşedikten sonra son saatte 29.000 dolar bandında tutunmaya çalışıyor.

Ethereum, günün birinci saatlerinde 1.900 dolar fiyatını tekrar kazandıktan sonra bu bölgede yatay kaldı. ETH, Bitcoin’den farklı olarak istihdam bilgileri öncesi yükselişe geçtikten sonra 1.880 – 1.920 dolar aralığında volatil hareket etti. En büyük altcoin, ABD süreç saatleri öncesi 1.900 dolar üzerinde el değiştirmeye devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap