Bitcoin ve Ether CME Vadeli Süreçleri, ikinci çeyrekte rekor iştirak gördü

Bitcoin ve Ether CME Vadeli Süreçleri, ikinci çeyrekte rekor iştirak gördü

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin ve Ether CME Vadeli Süreçleri, ikinci çeyrekte rekor iştirak gördü

Türev devi Chicago Ticaret Borsasının (CME) düzenlenmiş Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) vadeli süreçleri, ikinci çeyrekte değerli yatırımcılardan rekor iştirak gördü.

CME, CoinDesk’e gönderdiği e-postada, en az 25 Bitcoin vadeli süreç mukavelesine sahip cüzdan sayısının, ikinci çeyrekte ortalama 107’ye ulaşarak rekor kırdığını söyledi. Ether açık konumları ise ortalama 62’ye yükseldi.

Önemli trader’ların güçlü iştirakine dikkat çeken borsa, Bitcoin vadeli süreç kontratlarına olan kurumsal ilgi, yatırımcıların artan piyasa oynaklığını dengelemek, riski yönetmek ve maruziyeti denetim altında tutmak için düzenlenmiş mekanlar/ürünlere yönelmeleri sonucu çeyrek boyunca artmaya devam etti.” sözlerini kullandı.

CME vadeli süreçlerini, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu (CFTC) düzenler. Standart Bitcoin vadeli süreç kontratı 5 BTC’ye eşdeğerken mikro mukavele 1 BTC’nin onda biri büyüklüğünde. Standart Ether vadeli süreçleri 50 ETH’lik bir kontrat boyutuna sahipken mikro vadeli süreçler 1 ETH’nin onda birine eşit.

CME’nin düzenlenmiş ve nakit uzlaşmalı vadeli süreçleri, kripto paraya sahip olmadan da kripto para ünitesiyle ilgilenen kurumlar için uzun müddettir tercih edilen bir seçenek.

Büyük holder’lardan sağlanan rekor iştirak, süreç hacmine nazaran en büyük kripto para ünitelerinin birinci çeyrekteki rallisinin uzamasıyla gerçekleşti. Bitcoin, haziran ayına kadar üç ayda yüzde 7 artarak yılın birinci yarısında yüzde 84’lük bir artış kaydetti. Ether de birinci altı ayda yüzde 61 paha kazandı.

CME’ye nazaran riskten korunma araçlarına olan talep, BTC ve ETH vadeli süreçleri ile opsiyonlarındaki süreç hacmini ve açık durumları, yılın birinci yarısında tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine çıkardı.

Standart Bitcoin vadeli süreç kontratlarındaki açık durumlar, yılın birinci yarısında ortalama 14.800 kontrat ile rekor bir düzeye ulaştı ve bu, 2022’ye kıyasla %15’lik bir artışı temsil ediyor. Birebir vakitte Bitcoin opsiyonlarındaki açık konumlar, ortalama 9,400 kontrat ile 2022’ye nazaran yüzde 175’lik etkileyici bir artış gerçekleştirdi.

CME, bu ay sonunda düzenleyici onaya tabi olarak Ether-Bitcoin oranlı vadeli süreçleri listelemeyi planlıyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap