Bitcoin ve Altcoin’lerin Fiyatı Bugün Neden Düşüyor?

Bitcoin ve Altcoin’lerin Fiyatı Bugün Neden Düşüyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoin’lerin Fiyatı Bugün Neden Düşüyor?

Kripto piyasası bir rahatlama rallisi için neden ararken önder kripto Bitcoin fiyatı bugün düşüşe geçti. BTC piyasada dominant olduğu için onu etkileyen faktörle doğal olarak altcoin’leri de etkiliyor. Gerçekten altcoin projeleri de bugün çoğunlukla liderlerini takip etti. Kripto uzmanı Kyle White, bu düşüşün art planına bakıyor.

Bitcoin bu yılki boğa ivmesini kaybediyor!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, boğa ivmesi Bitcoin’i (BTC) yılbaşından bugüne %57,8’lik bir yarara itti. Bununla birlikte Bitcoin fiyatı son 7 günde %9,1 düştü. Böylelikle, bu ivme bu hafta büsbütün ortadan kalktı. Bitcoin fiyatı, yükseliş momentumunun rastgele bir görünümünü tekrar başlatmak için tekrar ele geçirilmesi gereken kritik bir düzey olan 20 haftalık üssel hareketli ortalama olan 27.750 doların altında süreç görmeye devam ediyor. BTC fiyatındaki daralma, birtakım analistlerin mevcut BTC piyasasını 2015-2017 yılları ortasındaki boğa öncesi piyasa döngüsüyle karşılaştırmasına neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoin’lerin Fiyatı Bugün Neden Düşüyor? 1BTC 1 günlük fiyatı. Kaynak: TradingView

Bugün BTC ve altcoin fiyatlarını etkileyen faktörler

Bitcoin yatırımcı hassaslığı durdu

2023 yılının başlangıcında short konumlu traderlar vadeli süreçler piyasasında daima olarak likidasyonlara hakim oldu. Boğalar 17 Ağustos’ta 213,5 milyon doların üzerinde long konumun likide edilmesiyle hazırlıksız yakalandı. Bu, Mayıs 2022’deki Terra Luna çöküşünden bu yana Bitcoin long likidasyonlarının en büyük tek gününe işaret ediyordu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoin’lerin Fiyatı Bugün Neden Düşüyor? 2BTC vadeli süreçlerinde long likidasyon. Kaynak: Glassnode

BTC long konumları süreç hacminden alım baskısı olmadan likide edildiğinde, Bitcoin fiyatı olumsuz etkileniyor. Bitcoin hacmi de 2021 başından bu yana en düşük düzeylere ulaştı. Ayrıyeten, BTC Ordinals hacmi %98’in üzerinde düştü. Dengeli süreç hacminin olmaması, kıymetli bir yatırımcı hassaslığı göstergesi olan Dehşet ve Açgözlülük Endeksi’ni son 30 günde nötr hassaslıktan endişeye geçerek düşüş trendine soktu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoin’lerin Fiyatı Bugün Neden Düşüyor? 3Korku ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: Alternative.me

Piyasaya düzenleyici belirsizlik hakim

Kripto piyasasındaki kısa vadeli belirsizlik, kurumsal yatırımcıların uzun vadeli bakış açısını değiştirmiş üzere görünmüyor. Düşmanca bir ABD düzenleyici ortamına karşın, büyük kurumlar bir boğa koşusunu tetikleyebilecek Bitcoin finansal araçları için bastırıyor. Grayscale direkt SEC’i tüm Bitcoin ETF’lerini onaylamaya çağırdı.

Büyük finans şirketlerinin aciliyetine karşın SEC, Bitcoin ETF’lerini onaylama kararlarını 2024 yılına kadar ertelemeye devam edecek üzere görünüyor. Bu durumun kripto piyasasındaki yatırımcı hassaslığını ve fiyat hareketlerini olumsuz etkilemesi mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoin’lerin Fiyatı Bugün Neden Düşüyor? 4

Bitcoin opsiyonları artmaya devam ediyor

Bitcoin’in piyasa yapısı 2023’ün başından bu yana toparlanma yolundaydı. Lakin, son fiyat hareketi piyasa yapısını düşüşe çevirdi. BTC’ye olan ilginin artmasına karşın, 30.000 doların üzerinde bir konsolidasyon eksikliği kelam konusu. Açık faizdeki artış, kimi analistlerin 29.000 dolara kadar keskin bir düzeltmenin mümkün olduğuna inanmasına yol açıyor.

Bazı yatırımcılar BlackRock’ın sonuncu ETF lansmanı öncesinde Bitcoin fiyatını bastırdığını ileri sürüyor. Bununla birlikte, BTC fiyatlarındaki düşüşten kaybedecek daha çok şeyleri var. Bu yüzden bu argüman daha çok bir komplo üzere duruyor. Mevcut Bitcoin fiyat düşüşüne karşın Pantera Capital, BTC’nin Temmuz 2025’e kadar 148.000 dolara ulaşacağını öngörüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoin’lerin Fiyatı Bugün Neden Düşüyor? 5

Makroda kısa vadeli acı, kriptoda uzun vadeli karlara yol açacak mı?

Bu ortada, Bitcoin fiyatı makroekonomik olaylardan direkt etkilenmeye devam ediyor. Ayrıyeten, daha fazla düzenleyici aksiyon ve faiz oranı artışının BTC ve altcoin’lerin fiyatı üzerinde bir ölçü tesire sahip olmaya devam etmesi de olası. Bu durum kripto VC girişlerinin %10,26 oranında düşmesine neden oldu.

Federal Reserve Lideri Jerome Powell, 25 Ağustos’ta Jackson Hole’da bir konuşma yapacak. Powell’ın konuşması Fed’in agresif faiz siyasetlerine devam edip etmeyeceği konusunda fikir verecek. BDE Ventures CEO’su Brian D. Evans, makro olayların Bitcoin fiyatın nasıl etkileyeceği konusunda şunları söylüyor:

Zayıflık işaretleri olsa da ekonomik büyüme hala nispeten istikrarlı. Enflasyon açıkça düşüyor. Ve merkez bankaları, sallanan bankacılık sistemlerini desteklemek ve bocalayan ekonomileri canlandırmak için muazzam ölçüde likidite sağlamaya açıkça istekli ve hazır. O halde, uzun müddetli bir yatay dalgalanma yaşayacağımızdan şüpheleniyorum. Ve piyasa nihayetinde bir sonraki ayağını üst hakikat attığında permabearlar bir kere daha kenarda sıkışıp kalacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap