Bitcoin ve Altcoinler İçin En Büyük Hafta: Bu Tarihlere Dikkat!

Bitcoin ve Altcoinler İçin En Büyük Hafta: Bu Tarihlere Dikkat!

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin ve Altcoinler İçin En Büyük Hafta: Bu Tarihlere Dikkat!

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere bu hafta tüm gözler Çarşamba günü yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında olsa da, tekrar birçok makro bilgi kripto para piyasasını derinden etkileyebilir. Bununla birlikte uzmanlar, hafta boyunca Bitcoin ve altcoinlerin fiyatını etkileyebilecek tarihleri açıkladı! İşte detaylar…

Uzmanlar açıkladı: “İşte Bitcoin ve Altcoinler için kritik tarihler!”

2 Mayıs Salı günü, ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi JOLT İş İlanları raporunu açıklayacak. Mart ayında, açık iş sayısı Mayıs 2021’den bu yana birinci kere 10 milyonun altına düştü. 04 Nisan itibariyle toplam 9,93 milyon açık iş olduğu bildirildi.

BTC Piyasası: Bitcoin ve Altcoinler İçin En Büyük Hafta: Bu Tarihlere Dikkat! 1

Tahminlere nazaran Nisan ayında 9,683 milyon iş mevcut ve bu da ABD işgücü piyasasında daha fazla yavaşlama olduğunu gösteriyor. Uzmanlara nazaran ABD iktisadının dirençli olduğunu kanıtlayan istihdam dataları beklenenden daha âlâ gelirse, ABD pay senedi fiyatlarının âlâ performans göstermeye devam etmesi beklenebilir. Misal formda, kripto piyasasının da düzgün işgücü piyasası bilgilerinden faydalanması beklenen gözüküyor.

3 Mayıs 2023 Çarşamba günü, odak noktası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranı kararı olacak. CME FedWatch aracından alınan son bilgilere nazaran, yüzde 84,5’i 25 baz puanlık bir faiz artışıyla yüzde 5,25’e çıkmasını bekliyor. Lakin, bu kararın halihazırda fiyatlanmış olması olası gözüküyor.

Gözler, Fed Lideri Jerome Powell’ın yapacağı basın toplantısında!

Bütün ilgi Fed Lideri Jerome Powell’ın önümüzdeki aylara ait görüşlerini açıklayacağı 14:30’daki FOMC basın toplantısında olacak. Basın toplantısı sırasında Bitcoin ve kripto piyasalarında volatilitenin artması bekleniyor. Piyasa Powell’dan bunun son faiz artırımı olduğu ve bu yıl içinde birinci faiz indirimlerinin yapılacağı istikametinde bir yorum bekliyor. Lakin, bilhassa Powell’ın düzmece Volodymyr Zelenskyy ile yaptığı bir konuşmada bu yıl iki faiz artırımı ve sıkı para siyasetinin devamı hakkında ideoloji yaptığı düşünüldüğünde, ikinci ihtimal çok düşük görünüyor. Bununla bir arada uzmanlara nazaran, Fed Lideri Powell’ın FDIC’nin First Republic Bank’a acil müdahalesine nasıl cevap vereceğini görmek, son derece farklı olabilir.

BTC Piyasası: Bitcoin ve Altcoinler İçin En Büyük Hafta: Bu Tarihlere Dikkat! 2

Powell, ABD bankacılık kesiminde devam eden problemler ve kötüleşmeye devam eden kredi sıkışıklığı nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor. Goldman Sachs bu nedenle şöyle düşünüyor:

FOMC’nin Haziran ayında duraklamayı öngördüğünü lakin şahin eğilimini koruduğunu, banka geriliminin kredilerde bir sıkılaşmaya neden olabileceği için başlangıçta öngördüğünden daha erken duracağı sinyalini vermesini bekliyoruz.

5 Mayıs 2023 Cuma günü, gözler bir kere daha ABD işgücü piyasasında olacak. Çalışma İstatistikleri Ofisi Nisan ayı tarım dışı istihdam sayılarını açıklayacak. Son olarak, sayılar biraz berbatlaşmış görünüyor. Nisan ayı için öngörülen 180.000 yeni istihdam, son birkaç aylık ortalamanın hayli altında. Yılın başından kısa bir müddet evvel 517,000 yeni iş yaratılmıştı. Bu kestirimin teyit edilmesi, önümüzdeki aylarda ABD’de bir resesyon riskini daha muhtemel hale getirecektir ve buna bağlı olarak mali piyasalarda olumsuz bir reaksiyon oluşması mümkündür. Öte yandan, olumlu bir sürpriz kripto piyasasında bir ralli için katalizör olabilir.

BTC Piyasası: Bitcoin ve Altcoinler İçin En Büyük Hafta: Bu Tarihlere Dikkat! 3

Ayrıca saat 8:30’da ABD’de Nisan ayı işsizlik oranı açıklanacak. Uzmanlara nazaran kestirim edilen oran yüzde 3,6’dır. Mart ayında işsizlik oranı yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e düşmüştü. Fed Lideri Powell, mümkün bir ABD resesyonunun da işsizlik oranını yüzde 4,5’e yanlışsız yönlendirebileceğini birkaç sefer vurguladı. Bu nedenle işsizlik oranının değişmemesi piyasa tarafından olumlu karşılanabilir.

Bu hafta gerçekleşebilecek öbür kritik olaylar dikkat çekti

Uzmanlara nazaran geçen hafta olduğu üzere bu hafta da borsadan olumlu bir reaksiyon gelebilir. S&P 500 şirketlerinin yüzde 25’i yararlarını açıkladı. İnternet devleri Microsoft, Alphabet ve Amazon’dan gelen güçlü çeyrek sayılarının akabinde ABD borsası geçtiğimiz süreç haftasını artıda kapattı. Uzmanlara nazaran birinci Cumhuriyet krizi de kıymetli olabilir. Bilgilere nazaran, bankacılık sistemindeki bir sonraki domino taşı Bitcoin (BTC) için bir katalizör olabilir. Çeşitli kaynaklardan gelen haberlere nazaran, First Republic Bank’ın satışı çoktan gerçekleşti. En umut verici teklif sahiplerinden ikisinin JP Morgan ve Bank of America olduğu bildiriliyor. Anlık olarak Bitcoin (BTC) fiyatı, 28.527,33 dolardan süreç görüyor.

BTC Piyasası: Bitcoin ve Altcoinler İçin En Büyük Hafta: Bu Tarihlere Dikkat! 4

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap