Bitcoin ve altcoin piyasası Fed tutanakları sonrası tarafını aşağı çevirdi

Bitcoin ve altcoin piyasası Fed tutanakları sonrası tarafını aşağı çevirdi

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin ve altcoin piyasası Fed tutanakları sonrası tarafını aşağı çevirdi

Investing.com – Kripto para piyasaları, Temmuz ayı FOMC tutanaklarında şahin görüşlerin ağır bastığının görülmesinin akabinde pay piyasalarıyla birlikte tarafını aşağı çevirdi. 

ABD Fed’in tutanaklarda %2 enflasyon amacına yönelik kararlı halini bir defa daha sergilemesiyle Bitcoin, açıklamanın akabinde 29.000 dolar bandının da altına sarkarak günü 28.730 dolardan kapattı. Bitcoin’de düşüş eğilimi devam ederken kripto paranın günün birinci saatlerinde 28.500 dolar bölgesinde tutunma uğraşında olduğu görülüyor. 

Toplam kripto para piyasa kıymetinde de 20 milyar dolarlık bir düşüş görülürken altcoin piyasası majör kripto para ünitelerinden daha sert düşüşler kaydetti. En büyük altcoin Ethereum, Haziran ayından bu yana takviye bulduğu 1.820 dolar bandını aşağı istikametli kırarak 1.780 dolara kadar geriledi.

İlk 20 kripto para ortasında Shibarium’un başarısız lansmanı sonrası sert satışlara maruz kalarak %8 düşen SHIB ile birlikte BCH, LTC ve DOGE en çok gerileyen altcoin’ler oldu. 

ABD pay piyasaları da dün satıcılı hareket ederken Nasdaq %1,15, S&P 500 %0,76 oranında geriledi. Fed’in faiz yükseltme siyasetine devam edebileceğine yönelik sinyalleri kuvvetlendirmesiyle dolar güçlenirken DXY endeksi, son bir ayın tepesine yerleşti ve 103,5’e kadar yükseldi. 

Fed risk iştahını kısmaya devam ediyor

FOMC tutanaklarından alınan ipuçları bankanın enflasyon ile çaba konusundaki kararlığının bir kere daha altını çizdi. Birçok kurum ve yatırımcı, Fed’in faiz artışında sona geldiği konusunda fikir beyan ederken tutanakların açıklanmasının akabinde faiz artış beklentisinin de yükseldiği görüldü. 

Bilindiği üzere Fed, enflasyonu düşürmeye yönelik olarak faizi son 22 yılın en yüksek düzeyine taşıdığı devir boyunca kripto paralar yükseliş ivmesine son vererek düşüş eğilimine girdi. Fed’in mevcut politikayı devam ettirmesi kripto para piyasalarındaki yükselişi engelleyen en büyük faktörlerden biri olarak görülüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap