Bitcoin ve ABD tahvil getirisi, Nisan’dan bu yana en güçlü aykırı korelasyona ulaştı

Bitcoin ve ABD tahvil getirisi, Nisan’dan bu yana en güçlü aykırı korelasyona ulaştı

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin ve ABD tahvil getirisi, Nisan’dan bu yana en güçlü aykırı korelasyona ulaştı

Bitcoin (BTC) ve enflasyondan arındırılmış (reel) ABD tahvil getirileri tekrar zıt istikametlere gerçek ilerliyor ve dört ayın en güçlü negatif korelasyonunu sergiliyor.

TradingView bilgilerine nazaran ikili ortasındaki 30 günlük korelasyon katsayısı, bu ay negatife döndü ve en son nisan ayında görülen -0,72 düzeyine geriledi. Oran daha evvel +0,28 olarak seyrediyordu.

Bu durum, klasik finans ve makro faktörlerin Bitcoin fiyatı üzerindeki değişen tesirini gösteriyor. Negatif korelasyon, temmuz ayında spot ETF’lerine yönelik umutların artmasıyla bozulmuştu.

Reel getiriler negatif olduğunda, yatırımcılar teknoloji pay senetleri ve kripto para üniteleri üzere yüksek riskli alternatiflere yönelir. Öte yandan gerçek getiriler müspet olduğunda, yani kıymet artışı kelam konusu olduğunda, yatırımcılar ekseriyetle daha düşük riskli ve sabit getirili menkul değerlere yatırım yapmaya teşvik edilir.

10 yıllık enflasyona endeksli tahviller, geçtiğimiz hafta Şubat 2009’dan bu yana en yüksek düzey olan yüzde 1,97’ye yükseldi.

Piyasa pahasına nazaran başkan kripto para ünitesi olan Bitcoin, geçtiğimiz hafta yüzde 10’un üzerinde bedel kaybederek kasım ayının başından bu yana en kıymetli haftalık düşüşünü yaşadı. Gerçek getirilere aksi istikametli hareket ettiği bilinen altın, yüzde 1’den fazla paha kaybederek üst üste dördüncü haftada da düşüş yaşadı. Tıpkı devirde Nasdaq ise yüzde 2,22 oranında paha kaybetti.

Riskli varlıklardaki genel tablo, yükselen güç maliyetleri, Çin iktisadına dair telaşlar ve büyük merkez bankalarının borç maliyetlerini yüksek düzeylerde tutma kararı üzere faktörler nedeniyle berbatlaştı.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap