Bitcoin Ülkesi, Sürpriz Duyuruyu Açıkladı: Google Ortaklığı!

Bitcoin Ülkesi, Sürpriz Duyuruyu Açıkladı: Google Ortaklığı!

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Ülkesi, Sürpriz Duyuruyu Açıkladı: Google Ortaklığı!

İki yıl evvel Bitcoin (BTC)’i resmi para ünitesi olarak kabul ederek çığır açmasıyla tanınan El Salvador, artık de Google Cloud ile stratejik bir paydaşlık kurarak teknolojik seyahatinde bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Latin Amerika ülkesi, bilgi depolama, analitik ve makine tahsili hizmetlerinde uzmanlaşmış ünlü bir ünite olan Google Cloud ile bir muahede imzaladı. Parlamentonun onayını alması beklenen bu işbirliği, El Salvador’un devlet operasyonları, sıhhat ve eğitim dahil olmak üzere çeşitli bölümlerdeki dijital dönüşümünü desteklemeye hazırlanıyor. İşte detaylar…

Bitcoin ülkesinden dev anlaşma

El Salvador Devlet Lideri Nayib Bukele, kripto para meraklıları ve yatırımcılar ortasındaki beklentiyi daha da artıran son tweet’iyle yaklaşan bir sürprizi ima etti. Volkan tahvilleri ya da kripto para madenciliği üzere teşebbüslerin potansiyel duyurusu etrafında spekülasyonlar dönmeye başladı. 29 Ağustos’ta Google Cloud, El Salvador hükümetiyle iştirakini resmen duyurarak ülkede lokal bir ofis kurma ve Google Distributed Cloud (GDC) hizmetlerini sunma planlarını açıkladı. Bu işbirliğinin temel gayesi, dijital gelişmeleri başlatmak, devlet fonksiyonlarını kolaylaştırmak ve sıhhat ve eğitim üzere temel hizmetleri geliştirmektir. GDC altyapısının El Salvador’da kaynağına daha yakın data idaresini kolaylaştırması bekleniyor.

Vizyoner Lider Nayib Bukele, El Salvador’un bir teknoloji merkezi olarak gelişimine duyduğu itimadı lisana getirdi. Teknolojinin ve yabancı yatırımların ülkenin ilerlemesindeki değerinin altını çizen Bukele, bunların ülkenin kalkınmasında tesirli olduğunu belirtti. Bukele’nin bir gülen yüz emojisi eşliğinde yaptığı toplumsal medya paylaşımı, iştirakin ehemmiyetini ve yarattığı heyecanı vurguladı. Bu iştirak, yasama organının tam onayının akabinde yedi yıla yayılacak. Faturalama ve müsaadeler de dahil olmak üzere çeşitli devlet projelerinin ve süreçlerinin dijitalleştirilmesini hızlandırmayı amaçlıyor. Google Cloud‘un El Salvador’a girişi, bulut teknolojisini benimseyen birinci Latin Amerika hükümeti olarak kıymetli bir kilometre taşını tabir ediyor.

Google Cloud açıklama yaptı

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, bulut bilişimin Latin Amerika için dönüştürücü gücüne olan inancını lisana getirdi. Bulut bilişime erişimin büyük ölçüde arttığını ve hem küçük işletmelerin hem de kamu dalının daha yerleşik pazarlarla tıpkı uygulama ve hizmetlerden yararlanmasını sağladığını belirtti. Google Cloud’un daha da genişlemesi çeşitli çevrelerden ilgi gördü ve şirketin bu yeni teşebbüsle ilgili planları hakkında sorular sorulmasına neden oldu.

BTC Piyasası: Bitcoin Ülkesi, Sürpriz Duyuruyu Açıkladı: Google Ortaklığı! 1

Ortaklığın tesiri teknolojik ilerlemelerin ötesine uzanıyor. El Salvador’un Bitcoin’i benimseme ve toplumsal sistemlere entegre etme konusundaki proaktif duruşuyla örtüşüyor. Ek altyapı, Ordinal Protokol dayanağı ile Bitcoin tam node’larının desteklenmesinde çok kıymetli bir rol oynayacaktır. El Salvador’un kripto para ünitesine olan bağlılığı, kripto para borsası Binance’e vatandaşlarına hizmet sunması için lisans verilmesi üzere son gelişmelerle açıkça görülmektedir. 2021 yılından bu yana Bitcoin ülkede yasal ödeme aracı statüsüne sahiptir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap