Bitcoin : Teknik toparlanma mümkün lakin riskler mevcut

Bitcoin : Teknik toparlanma mümkün lakin riskler mevcut

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin : Teknik toparlanma mümkün lakin riskler mevcut

Investing.com – Bitcoin geçen hafta Çarşamba ve Cuma günleri arasında şiddetli bir düşüş yaşadı, ancak hafta sonu kripto paranın dengelenmesi için bir fırsat oldu ve grafikte, makroekonomik gelişmeler bir engel yaratmazsa, bu hafta için bir toparlanma mümkün görünüyor.

Çarşamba günü 30.470 dolarlık bir zirvenin ardından BTC/USD Cuma günü yaklaşık %10,7’lik bir düşüşle 27.190 dolara kadar gerilemişti.

Bu düşüşü açıklamak için Fed’in faiz artırımı beklentileri, resesyon riskini teyit eden ekonomik veriler ve Coinbase’in (NASDAQ:COIN) ABD’den Bermuda’ya gitmeyi düşünmesine yol açan ABD’li düzenleyicilerin baskısı gibi çeşitli faktörler öne sürülebilir.

Bu hafta, Avrupa ve ABD’den ilk çeyrek büyüme verileri beklenirken makroekonomik faktörler gündemde kalmaya devam edecek. Dünyanın dört bir yanındaki piyasa katılımcıları, Fed tarafından en yakından izlenen enflasyon ölçütü olarak görülen hane halkı harcamalarıyla bağlantılı Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksini de takip edecek.

Şu anda, Investing.com’un Fed faiz aracı Fed’in Mayıs ayı başındaki toplantısında faiz oranlarını %0,25 daha artıracağına dair %89’dan fazla olasılık gösteriyor.

Yatırımcılar ayrıca Fed’in Haziran ayında faizleri tekrar artırma olasılığını da %23 olarak fiyatlıyor. Bu olasılık daha da yükselirse, Bitcoin ve genel olarak kripto para birimlerinde bir düşüş beklemeliyiz.

Bitcoin’de dikkat edilmesi gereken teknik seviyeler

Aşağıdaki BTC/USD grafiğinde görüldüğü üzere, Bitcoin şimdilik düzeltmesini durdurdu ve geçen haftanın düşük seviyesi olan 27.200 dolar, günlük MM50 seviyesi olan 27.097 dolar ve psikolojik eşik olan 27.000 dolardan oluşan bir destek bölgesiyle karşı karşıya.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin : Teknik toparlanma mümkün lakin riskler mevcut 1

27 Mart’ın en düşük seviyesi olan 26.500 dolar, 26.000 dolardan önce bir sonraki potansiyel destek olacak ve ardından 100 günlük MM’nin şu anda bulunduğu 25.000 dolarlık kilit eşik yer alıyor.

Yukarı yönde ise ilk direnç seviyesi 28.000 dolar ve onu önce, 28.800 / 29.000 dolar, ardından 30.000 dolar ve 30.900 / 31.000 dolar direnç bölgeleri takip ediyor.

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap