Bitcoin Süreç Tıkanıklığı Panik Yarattı

Bitcoin Süreç Tıkanıklığı Panik Yarattı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Süreç Tıkanıklığı Panik Yarattı

Yatırımcıların Bitcoin ağına yönelik taarruz yaşandığı tasalarının akabinde Bitcoin analistleri mevzu ile ilgili kaygıların giderilmesine yardımcı oldu.

Bitcoin süreç fiyatlarındaki ani artış ve onaylanmamış süreçler, hafta sonu Crypto Twitter’da ağa yönelik potansiyel bir Hizmet Reddi (DoS) saldırısı telaşına yol açtı. Birtakım Bitcoin analistleri ve yorumcuları da kendi takipçilerinin bu dehşetlerini yatıştırmak için harekete geçtiler.

2017’den Bu Yana Birinci Sefer Gerçekleşti

BitInfoCharts verilerine nazaran, Bitcoin ortalama süreç fiyatları şu anda 19,20 dolar düzeyinde. Bununla birlikte Mempool Space’e nazaran, bu yazının yazıldığı sırada birikmiş süreç sayısı ise 459.341 civarında.

Ağ üzerindeki artan talep, blok başına fiyatların 7 Mayıs’ta 6,25 BTC’lik blok sübvansiyon mükafatını süreksiz olarak aşmasına neden oldu. İş delili madenciliği süreci, her dört yılda bir yarıya inen 6,25 BTC’lik bir blok sübvansiyonuna sahip. Bununla birlikte, blok alanı talebinin arttığı az durumlarda, bu sayı aşılarak daha yüksek süreç fiyatlarına neden olabiliyor.

Sektör analistleri bu gelişmenin 2017’den bu yana birinci defa gerçekleştiğini bildirdi.

Mempool Space, faaliyetin o vakitten beri biraz soğuduğunu ve fiyatların tekrar blok ödülünün altına düştüğünü gösteriyor. Bir sonraki bloğun 4,51 BTC fiyat üreterek işlenmesi bekleniyor.

Faaliyet ve blok alanı talebindeki artış, Ordinals girişlerindeki yükselişe bağlanıyor. Tahlil sağlayıcısı Glassnode’a nazaran, 7 Mayıs’ta zincir üzerindeki Bitcoin süreçlerinin toplam yüzde 75’i Taproot kullanarak rekor düzeye ulaştı. Fakat Crypto Twitter’da bulunan kimi şahıslar, son vakitlerde yaşanan tıkanıklığın Bitcoin ağına yapılan bir DoS (hizmet reddi) saldırısından kaynaklandığını sav etti.

Bitcoin analistleri bunun evvelce planlanmış bir akından çok, talepten kaynaklandığına dikkat çekti.

0xfoobar kullanıcı isimli analist, mevzu ile ilgili takipçilerine şu açıklamalarda bulundu: “Bitcoin mempool nihayet biraz kullanılıyor ve yatırımcılar bunu ağa yönelik bir DoS saldırısı olarak gösteriyorlar. Hakikaten de Bitcoin’in tanınan hale gelmesi ve insanların onu kullanmak için para ödemeye razı olması üzere en temel senaryoları bile dikkate almıyorlar.”

8 Mayıs’ta Binance, bekleyen süreçlerin büyük hacmini münasebet göstererek Bitcoin süreçlerini askıya aldı. Böylelikle platform, son 12 saat içinde BTC süreçlerini ikinci kere askıya almış oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap