Bitcoin Spot ETF Onayı İçin Tarih Verildi!

Bitcoin Spot ETF Onayı İçin Tarih Verildi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Spot ETF Onayı İçin Tarih Verildi!

Grayscale’in Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm, SEC’ten daha fazla Bitcoin ETF onayı bekliyor. GBTC’nin bir ETF’ye dönüştürülmesi, GBTC paylarını Bitcoin’in net varlık pahası ile birebir hizaya getirecek. Bloomberg ETF analistleri, bu yıl bir spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülme bahtını %65’e yükseltti.

Grayscale’in zaferi ve spot Bitcoin ETF onayı!

Grayscale Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Grayscale davasını kaybetmesi halinde, yakında Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) onay verebileceğini söylüyor. Yargıcın Grayscale’in davası hakkında önümüzdeki ay içinde bir karar vermesi ihtimaller ortasında. Bu kararın gelmesi halinde Salm, ETF onaylarının Ekim ayında gerçekleşeceğini varsayım ediyor. Salm’a nazaran, birçok şirket Grayscale’in zaferiyle onaylanacak müracaatlarla ilgili kararları bekliyor.

Btcpiyasasi.com‘dan takip ettiğiniz üzere, geçtiğimiz yıl SEC, Grayscale Bitcoin-Trust’ı spot ETF’ye dönüştürme başvurusunu reddetti. Bunun akabinde Grayscale, SEC’e dava açtı. Eski Obama avukatı Donald B. Verrilli Jr. SEC’in kararının, ‘keyfi ve kaprisli’ olduğunu argüman ediyor. Zira, SEC’in onaylanmış birkaç Bitcoin vadeli süreç ETF’si ile tıpkı Bitcoin fiyat referansına atıfta bulunan bir başvuruyu reddettiğini belirtiyor. Grayscale kazanırsa, GBTC hissedarlarının tröstün paylarını Bitcoin’in net varlık kıymetiyle uyumlu hale getirmesi mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Spot ETF Onayı İçin Tarih Verildi! 1GBTC Payları Destek Bitcoin’e Nazaran İndirimli Süreç Görüyor. Kaynak: Grayscale

Bu yıl devler de spot Bitcoin ETF için müracaat yaptı

Geçtiğimiz ay BlackRock, Fidelity ve öbürleri de spot Bitcoin ETF’leri başlatmak için SEC’e müracaat yaptı. Ayrıyeten, CEO’su Larry Fink, eseri tanıtmak için müracaatın akabinde Fox News’e çıktı. BlackRock’ın müracaatında, ABD’deki başka BTC borsa yatırım eserleri tarafından kullanılan CME/CF oranının listelenmesi dikkat alımlı. CME fiyatı, piyasa manipülasyonu mümkünlüğünü azaltan birkaç emniyetli borsadan alınıyor.

ETF retleri, Gary Gensler’e siyasi açıdan ziyan verir mi?

Craig Salm’ın görüşleri, kısa bir müddet evvel bu yıl bir spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülme mümkünlüğünü %65’e çıkaran Bloomberg ETF analistleri Eric Bahunas ve James Seyffert’in görüşlerini yansıtıyor. Analistler, BlackRock ve Demokratların ETF reddini SEC lideri Gary Gensler için “siyasi olarak savunulamaz” hale getirebileceğini öne sürüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Spot ETF Onayı İçin Tarih Verildi! 2

Ayrıca Bahunas ve Seyffert, SEC’in Coinbase’i Bitcoin işine verdiği zımni onaya dikkat çekiyor. Bunun SEC’ten yumuşayan bir duruşa işaret ettiğini belirtiyor. Bu ortada Gary Gensler daha evvel Bitcoin’in bir emtia olduğunu da söylemişti. Bu görüşler maddeleştiği takdirde, Bitcoin’in düzenleme ve uygulama konusunu SEC’den uzaklaştırması mümkün. Bu ortada Grayscale, Temmuz ayında GBTC ve Ethereum Tröstlerinden 40 milyon dolar gelir elde etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap