Bitcoin son 2 ayın taban düzeyini test etti: Bu hafta düşüşü neler tetikledi?

Bitcoin son 2 ayın taban düzeyini test etti: Bu hafta düşüşü neler tetikledi?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin son 2 ayın taban düzeyini test etti: Bu hafta düşüşü neler tetikledi?

Investing.com – Bitcoin hafta boyunca bedel kaybederek sabah saatlerinde 26.120 dolara kadar düşerek son iki ayın en düşük düzeyini test etti.

Geçtiğimiz hafta sonu 29.820 dolar düzeyinden başlayan düşüş ivmesi, hafta ortasında ABD TÜFE’nin beklentiler doğrultusunda gelmesiyle kısa bir mühlet tarafını üst çevirme belirtisi gösterse de akabinde yaşanan birtakım gelişmeler, düşüşün devamına neden oldu.

Çarşamba günü TÜFE’deki düşüş olumlu fiyatlansa da akabinde ABD hükümetinin yüksek ölçüde Bitcoin sattığına ait söylentiler, piyasada satış paniklerini artırdı. Doğrulanmayan bu habere verilen reaksiyon, piyasaların hala kırılgan bir yapıda olduğunu ortaya koydu. 

Bu gelişmenin akabinde piyasanın en büyük piyasa yapıcıları Jane Street ve Jump Crypto’nun ABD kripto pazarından çıkma kararının gündeme gelmesi, düşüşü tetikleyen öbür bir gelişme oldu. Düzenleyici belirsizliğini münasebet göstererek kripto dalı için kritik bir pazar olan ABD’den çıkma kararı alan şirketlerin likidite sıkıntısının daha da berbatlaşmasını tetiklemesi beklenen gözüküyor. 

Bu olumsuz gelişmelerin öncesinde ise Bitcoin ağındaki tıkanıklık sorunu düşüşü tetikleyen birinci neden olarak ortaya çıktı. Binance, geçtiğimiz günlerde ağdaki tıkanıklığı münasebet göstererek BTC çekimlerini iki sefer durdurdu. Bitcoin ağında geliştirilen Ordinals protokolü ve BRC-20 standartına sahip tokenlere yönelik talep artışı, ağda sorun yaşanmasına neden oldu. Bu esnada BTC ağındaki süreç fiyatları 20 doların üzerine çıktı. 

Kripto dalında kara bulutların artmasına neden olan öbür bir söylenti ise Grayscale ile ilgili. Piyasadaki söylentilere nazaran Grayscale, Digital Currency Group’un iflas eden kripto iştiraki Genesis’ten 575 milyon dolar kredi kullandı. Kredinin önümüzdeki hafta ödenmesi gerekirken Grayscale’in Coinbase borsasında varlık satmaya başladığı konuşuluyor.

Bu gelişmelerin yanında dolar endeksinin dünden bu yana tarafını üst çevirmesi, Bitcoin’deki düşüşü tetikleyen öbür bir neden olarak ortaya çıkıyor. DXY, dün 101,3 düzeyinden tarafını üst çevirirken %1’e yakın yükselişle 102 bandına geri döndü son bir aylık yatay hareketini üst taraflı zorluyor. 

Bitcoin’deki düşüş tasfiyeleri artırdı

Kripto piyasasındaki geri çekilmenin akabinde vadeli kripto süreçlerinde tasfiye olan konum büyüklüğü 140 milyon dolara ulaştı. Tasfiye olan konumların %80’ine yakını trendin döneceğine inanan yatırımcıların açtığı alış (long) konumundan oluşuyor. 

En büyük tasfiye, OKX borsasındaki tek süreçte 2,61 milyon dolarlık kayba yol açan durum oldu. En çok tasfiye olan durumlar ise sırasıyla BTC, ETH ve PEPE varlıklarından oluşuyor. OKX ve Binance borsası ise tasfiyelerin 90 milyon dolarının gerçekleştiği borsalar oldu.  

Son günlerin tanınan Meme Coin’i PEPE, son 24 saatte %20 düşüşle birinci 100 ortasında en çok bedel kaybeden kripto para pozisyonunda olup düzeltme hareketine devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap