Bitcoin, SHIB İçin Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey!

Bitcoin, SHIB İçin Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB İçin Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey!

Bitcoin Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en büyük ikinci banka başarısızlığını görürken, büyük makroekonomik haberleri sindirerek yeni bir haftaya başlıyor. İşte bu hafta dikkat edilmesi gereken kimi gelişmeler…

Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanma aylık kapanışta yatay seyrediyor

Klasik ani dalgalanmalar, Nisan ayının yatay seyretmesinin akabinde Bitcoin’in yeni bir haftalık ve aylık muma geçişine eşlik etti. Ayı 29.300 dolardan kapattıktan sonra BTC/USD, Binance buyruk defterinden teklif likiditesinin çekilmesiyle süratle düşüşe geçti. Başka yandan Material Indicators kaynağına nazaran, bu durum Bitstamp’ta 28.289 dolarlık lokal gecelik en düşük düzeylerin görülmesinden sorumluydu. Böylelikle Bitcoin, altcoin piyasalarına geri dönen potansiyel güce dikkat çeken ticaret firması Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe de dahil olmak üzere kimileri için “sıçrama” gayelerine ulaştı.  Van de Poppe, “Bitcoin birden fazla testten sonra 29.200 doları tutamadı. Bir sıçrama oyunu için 28.300 dolara ulaştı. Âlâ tarafı; altcoinler daha sağlam bir formda sıçrıyor,” diye özetledi.

Bir gün evvel Van de Poppe, 30.000 doların geri kazanılmaması halinde Bitcoin’in yükseliş trendine devam edemeyeceği konusunda ikazda bulunmuş ve son geri dönüş düzeyini yanlışsız bir formda iddia etmişti. Bu ortada tanınan trader Crypto Tony, bir durum almadan evvel 28.300 dolar dayanağının kendini kanıtlamasını beklediğini doğruladı. Tıpkı düzey Ninja da dahil olmak üzere öteki traderlar için de değerliyken, Sun Tzu 30.000 dolar bölgesine net bir giriş olmadan, uzun müddetli aşağı taraflı ihtimallerin devam ettiği konusunda hemfikirdi.

JPMorgan, ABD’nin en büyük ikinci banka iflasında First Republic Bank’ı devraldı

Geçen haftanın bilakis, önümüzdeki günlerde ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı değişikliklerine karar vereceği toplantıyla birlikte makroekonomik olaylar ön plana çıkacak. Piyasalar tarafından büyük ölçüde fiyatlanmış olmasına karşın, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 3 Mayıs’taki toplantısında açıklanması beklenen %0,25’lik artış hala garanti değil. Tablo karmaşık olmaya devam ediyor. Fed, resesyonun yaklaşmakta olduğuna dair artan işaretlere karşın faiz artırımına giderken, Mart ayından bu yana devam eden bankacılık krizi daha büyük bir tehlike oluşturuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB İçin Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey! 1

Hisseleri yalnızca Nisan ayında %75 oranında paha kaybeden First Republic Bank (FRB), 1 Mayıs itibariyle ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından kayyuma devredildi. Ortalarında PNC Financial Services Group, JPMorgan Chase ve Citizens Financial Group’un da bulunduğu kredi kuruluşları FRB için teklif veren bankalar ortasındaydı ve sonuçta JPMorgan devraldı. Raporlar daha evvel mutabakatın Asya ticareti başlamadan evvel tamamlanması ve duyurulması gerektiğini belirtiyordu, lakin bu daha uzun sürdü.

Beklentiler havada asılı dururken, dikkatler mevcut şartlar altında yeni bir faiz artırımıyla bankacılık kesimini daha da huzursuz etme riski taşıyan Fed’e odaklanıyor. Kripto ticaret devi BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes’in geçen ayın sonlarında uyardığı üzere, ABD bir kaya ile sert bir yer ortasında sıkışmış olabilir. “Fed’in bu sorunu ABD banka bilançolarının daha büyük bir dilimini destekleyerek çözmesini bekleyin. Para yazıcısı brrr’a gidiyor,” diyen Hayes, 29 Nisan’da Twitter aktivitesinin bir kısmında artık tanıdık olan 1 milyon dolarlık uzun vadeli BTC fiyat amacını tekrarladı. Ayrıyeten Çarşamba günkü FOMC toplantısı da merakla bekleniyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB İçin Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey! 2

Nisan ayı Şubat ayı Bitcoin fiyat performansını geride bıraktı

BTC’nin fiyat gücü üzerindeki mevcut soğukluğa karşın, Nisan ayı 2023’ün en berbat ayı unvanını almaktan kaçınmayı başardı. İzleme kaynağı Coinglass’tan alınan datalar BTC/USD için toplam getirinin %2,8 olduğunu gösteriyor. Bunlar, Bitcoin’in şimdiye kadarki yıl için “yeşil” rekorunu korurken, hiçbir kayda paha kar sağlamayan Şubat ayını geride bıraktı. Haftalık vakit dilimlerinde ise tablo daha az iştah açıcı görünüyor ve haftalık mumlar 30.000 dolarlık direncin inatçı tabiatının altını çiziyor. Kimileri optimistliğini korurken, tanınan Twitter hesabı Mickybull Crypto hafta sonu fiyat hareketini standart bir grafik özelliği olarak kıymetlendirdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB İçin Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey! 3

Bitcoin ağındaki etkinlikler piyasaya meydan okuyor

On-chain faaliyetler, 2023’teki geri dönüşü sırasında Bitcoin’in büyümesine dair ilgi cazip bir öykü anlatıyor. Oburlarının yanı sıra on-chain tahlil firması Glassnode tarafından kaydedilen Bitcoin için günlük süreç sayısı, bu yıl “patlayıcı” bir artış gördükten sonra tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine yaklaşıyor. BTC fiyat artış trendinin genel gücünü araştıran bir Twitter başlığında Glassnode, on-chain hacmin şimdi buna uymadığını kabul etti. Glassnode’un analisti Checkmate, Bitcoin’in yükselişini sürdürmesi ve 2022 sonundaki taban düzeylerin mahallî bir tabanı işaret etmesi konusunda optimistliğini korudu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB İçin Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey! 4

Kripto piyasasındaki açgözlülük son yılların en yüksek düzeylerine yaklaşıyor

Fiyat dalgalanırken, kripto piyasası hassaslığı Nisan sonundaki düşüşün akabinde yükselişe geçti. Kripto Dehşet ve Açgözlülük Endeksi’nden alınan son bilgiler, piyasadaki “açgözlülüğün” en son Kasım 2021’de Bitcoin’in 69.000 dolar ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştığını gösteriyor. Gecikmeli bir gösterge olan Fear & Greed, yeniden de hassaslığın şu anda nispeten küçük piyasa değişimlerinden etkilenme kolaylığını gösteriyor. Bu da bilhassa Bitcoin ve Ethereum için mevcut direnç düzeylerinin kıymetini yineliyor. Her iki varlık da kumda sırasıyla 30.000 ve 2.000 dolarlık kilit çizgilerle karşı karşıya.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB İçin Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey! 5

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap