Bitcoin, SHIB, ADA, XRP ve ETH’yi Bu 5 Gelişme Çökertti!

Bitcoin, SHIB, ADA, XRP ve ETH’yi Bu 5 Gelişme Çökertti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB, ADA, XRP ve ETH’yi Bu 5 Gelişme Çökertti!

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tarafından domine edilen kripto piyasası, bu hafta başka bir büyük satışla karşı karşıya kaldı ve dünyanın en büyük kripto para birimi %8 daha düştü. SHIB, ADA ve XRP gibi popüler altcoinler de bu düşüşe eşlik etti. Bitcoin’in ve diğer coinlerin çökmesinin 5 ana nedeni var. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB, ADA, XRP ve ETH’yi Bu 5 Gelişme Çökertti! 1

SHIB ve diğerleri bu yüzden düşüyor

1. Enflasyon ve faiz oranları. Fed, işletmeleri ve aynı zamanda bireyleri borçlanmaktan caydırmak için Mart ayına kadar potansiyel olarak faiz oranlarını artıracak. Sonuç olarak, ekonomiyi yavaşlatmaya ve faiz oranlarını yükseltmeye çalışmak, borçlanmayı giderek daha pahalı hale getirecek ve bunun enflasyon üzerinde sönümleyici bir etkisi olacaktır.

2. Rus kripto yasağı. İkinci konu, Rusya‘nın geçen haftaki satışların en büyük tetikleyicilerinden biri olan kripto yasağı. Rusya merkez bankası, kripto madenciliği eyleminin ve ayrıca ülke içinde kripto para birimlerinin kullanımının yasaklanmasını önerdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB, ADA, XRP ve ETH’yi Bu 5 Gelişme Çökertti! 2

3. Jeopolitik istikrarsızlık. Siyasi bir ayaklanma sırasında Kazakistan’ın internet erişimi kesildi. Bu önemli çünkü Kazakistan, ABD‘den sonra Bitcoin madenciliği için ikinci en önemli merkezdi. Ukrayna ile Batılı ülkeler arasında daha fazla gerilim yaşadık ve bunun Bitcoin fiyatı üzerinde de etkisi oldu.

4. Nasdaq ile korelasyon. Bir sonraki sebep, Nasdaq ile korelasyon. Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyon, Kasım ayında rekor seviyeye ulaştı ve Bitcoin, Nasdaq endeksine benzer bir oranda düştü. Nasdaq, Kasım ayındaki en yüksek seviyesinden bu yana yüzde 10’un üzerinde kayıp yaşadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, SHIB, ADA, XRP ve ETH’yi Bu 5 Gelişme Çökertti! 3

5. Bitcoin vadeli işlem satışları. Bu, en son çöküş ve buna karşılık olarak en son satış. Çok başarılı bir yıldan sonra, Bitcoin büyük insan gruplarını cezbetmek zorundaydı ve birçoğu paralarını Bitcoin Future ETF‘lerine akıttı. Ancak geçen Cuma günü 21 Ocak’taki düşüş, kripto vadeli işlemlerinde 1,1 milyar doların üzerinde tasfiye etti.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap