Bitcoin Sert Düştü! Piyasada Devasa Tasfiye

Bitcoin Sert Düştü! Piyasada Devasa Tasfiye

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Sert Düştü! Piyasada Devasa Tasfiye

Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı yasal zaferin akabinde Bitcoin BTC’nin yaklaşık 28.000 dolara ulaşan son yükselişi kısa sürdü. Kripto para ünitesinin fiyatı geri geldi. Buna nazaran süratli fiyat artışı öncesiyle karşılaştırılabilir bir düzey olan 26.300 dolar civarına geriledi.

Bitcoin BTC’nin fiyat düşüşü ve tasfiyeler

Coinglass tarafından bildirildiği üzere, Bitcoin’in kıymetindeki süratli düşüşün akabinde, son 24 saat içinde yaklaşık 103,58 milyon dolarlık likidasyon tetiklendi. Bilhassa Bybit‘te 3,12 milyon dolar fiyatında likidasyon kelam konusu. Bu ani düşüş, 34.700’den fazla yatırımcıyı, durumları fiyat hareketinden etkilendiği için likidasyonla yüzleşmeye zorladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Sert Düştü! Piyasada Devasa Tasfiye 1

Diğer taraftan bu son düşüş Grayscale zaferinin akabinde geri dönüşe işaret ediyor. Bu geri dönüş, Grayscale’in bir Bitcoin spot borsa yatırım fonu (ETF) başlatma arayışında SEC’e karşı kesin bir yasal zafer elde ettiği Salı günü Bitcoin fiyatında yaşanan kısa bir yükselişin çabucak akabinde geldi. Bu muvaffakiyet değerli bir kilometre taşını işaret ediyor. Lakin birçok kişinin Bitcoin için kıymetli bir fiyat artışı sağlayabileceğine inandığı spot ETF’nin yakın vakitte onaylanmasını garanti etmiyor.

Oyundaki potansiyel faktörler

Bloomberg analistleri bir Bitcoin spot ETF’sinin son onayına itimat duyduklarını tabir ediyorlar. Başka taraftan birtakım kesitler temkinli davranmaya devam ediyor. Federal Reserv‘in mevcut sıkı para siyasetine dikkat çekiyorlar. Fiyatların kısa vadede değerli bir hareket yaşamasını engelleyebilecek potansiyel bir faktör olarak vurguluyorlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Sert Düştü! Piyasada Devasa Tasfiye 2

Konunun ayrıyeten başka kripto para üniteleri üzerinde tesirleri de kelam konusu. Bitcoin BTC’deki fiyat düşüşü öbür büyük kripto para ünitelerini de etkiledi. Ethereum (ETH) gün içinde %2,5’lik bir düşüş yaşadı. Buna nazaran 1650 dolara kadar geriledi. Misal halde, XRP %3,28’lik bir düşüş yaşadı. Buna nazaran 0,50 dolarlık bir fiyata ulaştı. Buna ek olarak, Grayscale’in GBTC payları %3,43’lük bir düşüşle karşılaştı. Hafta başındaki olumlu dava sonucunun akabinde yararlarının bir kısmını geri çekti.

Dalgalanmalar sürer mi?

Bitcoin ve kripto para piyasası bu dalgalanmaları yaşarken, son fiyat geri çekilmesi kripto alanının tabiatında var olan oynaklığın altını çiziyor. Ayrıyeten, traderlar ve yatırımcılar için görüntüyü toplu olarak şekillendiren düzenleyici gelişmeler dikkat çekiyor. Başka taraftan piyasa hassaslığı ve fiyat eğilimleri ortasındaki karmaşık ilgi de ortaya çıkıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Sert Düştü! Piyasada Devasa Tasfiye 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda son analizde Grayscale tesirinin kısa sürdüğünü görüyoruz. Önümüzdeki günlerde Bitcoin ve kripto para ünitelerinin tetikleyicilerinin neler olacağı merak konusu. Lakin tesirin bu kadar da kısa sürmüş olması ister istemez kaygılara de neden oluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap