Bitcoin Sarmal Döngüleri: 4 Yıl, 3 Evre, Fraktallar!

Bitcoin Sarmal Döngüleri: 4 Yıl, 3 Evre, Fraktallar!

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Sarmal Döngüleri: 4 Yıl, 3 Evre, Fraktallar!

Ünlü bir analist, Bitcoin (BTC) döngülerinin şimdiki bir spiral grafiğini yayınladı. Ona nazaran, kripto para piyasası şu anda boğa piyasasının erken bir basamağında. Dört yıllık döngünün her kademesine yatırımcıların tekrar eden ruhsal durumları eşlik ediyor.

Her Bitcoin döngüsünün 3 etabı var

Ünlü analist Theratinalroot dün Bitcoin spiral grafiğinin yeni bir versiyonunu paylaştı. Hayli karmaşık fraktal yapıyı kısaca, “4 yıllık döngü tam isabet! Her döngü 3 etaptan oluşuyor.” formunda tanımladı. BTC’nin tarihî fiyatının bu yenilikçi grafiksel gösteriminin arkasındaki fikir, Bitcoin döngüleri hipotezidir. Bu anlatı kripto para piyasasında uygun biliniyor. Ayrıyeten, yaklaşık her 4 yılda bir meydana gelen bir halving olayına dayanıyor.

Ancak analiste nazaran, BTC’nin bugüne kadarki üç tarihi döngüsünün her biri, yinelenen 3 evrede gerçekleşti. Farklı bir halde, analist birinci oluşum döngüsünü dikkate almıyor. Zira “Bitcoin’in birinci yılında fiyat bilgileri olmadığı için biraz alışılmamış olduğu için o kadar farklı değil” diyor. Bu nedenle, her 4 yıllık Bitcoin döngüsünün 3 etabı aşağıdaki formda oluşuyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Sarmal Döngüleri: 4 Yıl, 3 Evre, Fraktallar! 1

Yaklaşık 1 yıl süren olgun boğa piyasası

Tarihsel olarak BTC’nin yarıya inmesiyle başlıyor. Grafikte bu birinci çeyrek (sağ üst). Bu etap, yeni bir Bitcoin tüm vakitlerin en yüksek düzeyi (ATH) ile sona eriyor. Tıpkı vakitte, bazen çift zirve (2013 ve 2021’de olduğu gibi) bazen de tek zirve (2017 ve potansiyel olarak 2025’te olduğu gibi) olabileceğini vurguluyor.

Yaklaşık 1 yıl süren ayı piyasası

Öforiyi ve BTC fiyatının “patlama zirvesini” takip ediyor. Bu, grafiğin ikinci çeyreği. Ortalama olarak, döngünün bu etabında Bitcoin pahasının %80’ini kaybediyor. Ayrıyeten, tüm düşüş trendi 2 yahut 3 kapitülasyon olayıyla sona eriyor. Yatırımcıların büyük çoğunluğu burada umudunu yitiriyor.

Yaklaşık 2 yıl süren erken boğa piyasası

Bu, grafiğin sol yarısı. Keskin düşüşlerden ve makro bir fiyat tabanına ulaştıktan sonra, uzun bir birikim evresi ve BTC fiyatında yavaş bir artış var. Bu devirde, Bitcoin ekseriyetle yükseliyor. Lakin, bunu çok sayıda düzeltme ile çok yavaş yapıyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Sarmal Döngüleri: 4 Yıl, 3 Evre, Fraktallar! 2Bitcoin 4 yıllık spiral döngüleri / Kaynak: Twitter

BTC’nin spiral fraktalları

Analiste nazaran Bitcoin şu anda döngüsünün üçüncü evresinde. Bu da kabaca 2023’ün başlarından beri devam ediyor. En azından bir sonraki halving’e kadar sürecek. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, BuyBitcoinWorldwide’ın en son dataları, halving’in 17 Nisan 2024’te gerçekleşeceğini gösteriyor. Üstteki grafiğin değişik bir gösterimi, Bitcoin döngüleri ortasındaki fraktal benzerlikleri vurguluyor. Bunlar sırf tekrar eden kademelerin zamanlaması ve düzenliliği ile değil, tıpkı vakitte kripto piyasası yatırımcılarının karları ve psikolojileri ile de ilgili.

Her şeyden evvel, analist grafiği ağır yeşilden güçlü kırmızıya kadar bir ölçekle renklendiriyor. Bunlardan birincisi piyasa iştirakçilerinin azamî kârlarını, ikincisi ise azamî ziyanlarını gösteriyor. Datalar, piyasa iştirakçilerinin kısa vadeli yatırımlarının durumunu kabaca tanımlayan on-chain STH Maliyet Temeli Z-Skor göstergesine dayanıyor. Davranışları, BTC fiyat hareketinin tekrarlanan modellerini en yeterli biçimde yansıtıyor. Analist daha sonra grafiğinin biraz farklı bir versiyonunu da yayınladı. Burada Bitcoin’in 4 yıllık döngüsünün birbirini takip eden etaplarını yatırımcı psikolojisinin kademelerine atıyor. Bunlar, döngünün her evresinde piyasa iştirakçilerini çevreleyen baskın hisleri söz ediyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Sarmal Döngüleri: 4 Yıl, 3 Evre, Fraktallar! 3Kripto para piyasası psikolojisi / Kaynak: bitcoinstrategyplatform.com

Piyasa iştirakçilerinin psikolojisini unutmamak gerekiyor!

Böylece, Bitcoin döngüleri ortasındaki fraktal benzerliğin sırf başkan kriptonun fiyatı açısından ortaya çıkmadığını görmüş oluyoruz. Tıpkı vakitte, piyasa iştirakçilerinin psikolojisiyle de ilgili. Spiral döngüler, BTC fiyatındaki yarılanmaya bağlı değişiklikleri tanımladığı üzere yatırımcıları bunaltan hakim hisleri da yakalıyor.

Doğal olarak, fiyat hareketleri ve yatırımcı psikolojisinin yan yana gelmesi açıklayıcı bir şey değil. Sonuçta, klâsik finans piyasalarında onlarca yıldır bu biçimde işliyor. Ayrıyeten, BTC’nin spiral grafiğinde yer alan ruhsal kademeler, klasik Wall Street Cheat Sheet’te vurgulananlarla örtüşüyor: Piyasa Döngüsü Psikolojisi. Bununla birlikte, temel fark, olgunlaşmış klasik varlık piyasalarında. Döngüleri tespit etmek çok daha sıkıntı. Ayrıyeten, ekseriyetle 4 yıldan çok daha uzun sürdüğünü belirtmek gerekiyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Sarmal Döngüleri: 4 Yıl, 3 Evre, Fraktallar! 4Wall Street Hile Sayfası: Piyasa Döngüsünün Psikolojisi / Kaynak: financialhorse.com

Bitcoin fiyat varsayımı: 2024 sonuna kadar 60.000 dolar

Analist tartışmasını 2024 yılı sonuna kadar bir Bitcoin fiyat iddiası ile sonlandırıyor. Ona nazaran, önümüzdeki 1,5 yıl içinde BTC fiyatının 69.000 dolarlık ATH bölgesine geri dönmesi beklenen. Şu ana kadar boğa piyasasının birinci kademesinin, ATH’ye karşı kaybın yaklaşık %30’unun (15.000 dolardan 30.000 dolara) geri kazanılmasına yol açtığına dikkat çekiyor. Buna karşılık, kalan %70’in 2024 sonuna kadar telafi edilmesi gerekiyor. Tıpkı vakitte, Nisan 2024’te BTC fiyatının yarı yarıya düşerek 40.000 dolar civarında dalgalanacağını öngörüyor. Ayrıyeten, 2024’ün ikinci yarısında 50.000 – 60.000 dolar aralığında seyredeceğini kestirim ediyor.

Bu orta derecede yükseliş gösteren BTC fiyat varsayımlarına karşın, analist dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Bitcoin döngülerinin olağan ritminden sapmalara yol açma potansiyeli olan olayları hatırlatıyor. Ona nazaran, BlackRock spot Bitcoin EFT’sinin erken onaylanması yükseliş etabını hızlandırabilir. Öte yandan, global bir sakinliğe ait hala devam eden dehşetlere atıf yapıyor. Şayet bir sakinlik yaşanırsa, bu Bitcoin’in ve tüm kripto para piyasasının döngüsünü muhakkak etkileyecektir. Fakat, sonuçlarını varsayım etmek güç olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap