Bitcoin Sakin Sulardayken Tether Yöneticisi Açıklamasıyla Şaşırttı

Bitcoin Sakin Sulardayken Tether Yöneticisi Açıklamasıyla Şaşırttı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Sakin Sulardayken Tether Yöneticisi Açıklamasıyla Şaşırttı

Kripto para dünyasında bugün değişik bir gelişme var. Tether CTO’su Paolo Ardoino’dan geldi bu açıklama. Üstelik yıllardır süregelen Tether (USDT) rezerv tartışmalarına bir nebze de olsa açıklama getiriyor.

Tether ve dikkat alımlı hazine bonosu varlıkları

Tether’in Baş Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino, bugün şaşırtan bir açıklama yaptı. Buna nazaran Tether’in ABD Hazine tahvillerinde 72,5 milyar dolarlık şaşırtan bir birikime sahip olduğunu açıkladı. Bu harika muvaffakiyet Tether’i Birleşik Arap Emirlikleri, Meksika, Avustralya ve İspanya üzere ülkeleri geride bırakıyor. Ayrıyeten dünyanın en büyük 22. ABD Hazine bonosu sahibi pozisyonuna getiriyor.

Burada dikkat çeken bir nokta Tether’in yükselen varlıkları. Bu bağlamda kripto alanında bir dönüm noktasına işaret ediyor. Kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden Tether, değerli ölçüde ABD Hazine bonosu varlığıyla eşi gibisi görülmemiş bir dönüm noktasına ulaşıyor. Bu gelişme şirketin artan tesirini ve finansal gücünü ortaya koyarken, dijital para dünyasındaki kıymetli rolünün de altını çiziyor.

Circle’ın kayda bedel varlıkları: Kıymetli bir oyuncu

Hazine tahvili tutan yalnızca Tether değil. Buna paralel bir gelişme olarak, kripto para alanındaki bir başka kıymetli oyuncu olan Circle’ın da elinde tahviller var. Buna nazaran Temmuz ayı itibariyle ABD Hazine tahvillerinde 8.389 milyar doları aşan varlıkları olduğunu bildirdi. Bu durum, kripto sanayisinin klâsik finans piyasalarına artan iştirakini teyit ediyor. Öteki taraftan iki alan ortasındaki çizgileri daha da bulanıklaştırıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Sakin Sulardayken Tether Yöneticisi Açıklamasıyla Şaşırttı 1

Bu ortada Tether haricinde, global finans ortamında kayda bedel bir eğilim daha ortaya çıkıyor. Bir vakitler ABD Hazine borçlarının en büyük hissedarı olan Çin, elindeki varlıkları süratle azaltıyor. En yüksek düzeylerden yaklaşık 481 milyar dolarlık bir düşüş kelam konusu. Ayrıyeten elden çıkarma oranı da hızlanıyor.

Çin’in değişimini tahlil etmek

Uzmanlar, kendi iktisadı ve para ünitesi üzerindeki potansiyel yansımaları nedeniyle Çin’in ABD borç varlıklarından vazgeçmesine uzun müddettir kuşkuyla yaklaşıyor. Lakin datalar Çin’in elden çıkarma sürecinde giderek dikleşen bir eğri olduğunu gösteriyor. Çin, yatırım stratejisinde yiğit bir değişimin sinyalini veriyor. Ayrıyeten odağını ABD borcu yerine Altın edinmeye yönlendiriyor. Bu atılım Tether atağıyla zıt.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Sakin Sulardayken Tether Yöneticisi Açıklamasıyla Şaşırttı 2

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Tether’in devasa ABD Hazine tahvili varlıkları dikkat çekiyor. Ayrıyeten kripto para ünitesi ve klasik finans dallarının artan yakınlaşmasını yansıtıyor. Bu muvaffakiyet Tether’in global finans dünyasındaki statüsünü yükseltiyor. Eş vakitli olarak, Çin’in ABD borçlarından kararlı bir biçimde uzaklaşması, global ekonomik dinamiklerde değişen bir paradigmanın altını çiziyor. Bu gelişmeler yaşanmaya devam ettikçe, finans dünyası derin tesirlerini öngörerek büyük bir ilgiyle izliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap