Bitcoin, Rusya-Ukrayna savaşı etkisiyle düştü

Bitcoin, Rusya-Ukrayna savaşı etkisiyle düştü

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin, Rusya-Ukrayna savaşı etkisiyle düştü

İçerik

Günlerdir beklenen kötü senaryo gerçek oldu ve Rusya, Ukrayna’ya saldırdı. Putin sabaha karşı 05.00 sularında Ukrayna’ya resmen savaş ilân etti ve Ukraynalı askerlerin silah bırakmasını talep etti. NATO ve Birleşmiş Milletler Rusya’nın saldırılarını kınarken, Bitcoin‘de de düşüş meydana geldi.

Ukrayna’da sıkıyönetim

Rusya’nın saldırıları karşısında Ukrayna’da sıkıyönetim kararı alınırken, başkent Kiev’de de siren sesleri duyuluyor. Rusya, Ukrayna’nın bazı hava üslerini vurduğunu, Ukrayna ise 5 Rus uçağı ile 1 helikopteri düşürdüğünü iddia ediyor. Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise sivil yerleşim yerlerine saldırıların beklenmediğini açıkladı.

Bitcoin 35 bin doların da altına indi

Özellikle Fed’in para sıkılaştırma politikalarını açıklaması ve Mart ayında faiz artırımına gitme plânlarıyla birkaçaydır düşüş içinde olan Bitcoin, son günlerdeki Rusya-Ukrayna gerilimiyle iyice geriye çekilmişti.

Dün bir yükseliş hareketine giren ve yeniden 39 bin doların üzerine çıkan ve yatırımcılarını umutlandıran Bitcoin, savaşın resmen başlaması ve silahların konuşmasıyla yine düştü ve haberin yazıldığı dakikalarda da 34 bin 800 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin’deki düşüş altcoin’leri daha da olumsuz etkiledi. Birçok altcoin yaz aylarında yaşanan büyük düşüşteki seviyelerine geri döndü.

En büyük ikinci kripto para Ethereum 2340 dolar, LINK 11 dolar, XRP 0.60 dolar, Dogecoin 0.11 dolar, SHIB 0.000021 dolar, DOT ise 14.5 dolardan işlem görüyorlar. Öte yandan brent petrolün varil fiyatı da 2014 yılından bu yana ilk kez 100 doları aştı.

Toplam kripto para piyasasının değeri ise yaklaşık 1 trilyon 640 milyar dolar civarında…

420 milyon dolarlık tasfiye

Savaşın etkisiyle düşen Bitcoin fiyatının sonucunda kripto paralarda çoğunlukla yükselişe oynayan trader’ların toplamda 420 milyon dolar değerindeki pozisyonları zararla kapandı. Bu zararın yarısı, Rusya’nın saldırıya başladığı son dört saatte geldi.

Halk marketlere akın etti

Savaşın resmen başlamasıyla birlikte Rus borsasında yüzde 30’a yakın bir düşüş olduğu belirtilirken, Ukrayna’da ise halkın market ve fırınlara akın ettikleri bilgisi geçildi.

Ukrayna’dan yapılan açıklamada “Rusya’nın düzenlediği saldırılarda 8 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı” denildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap