Bitcoin, Powell’ın Jackson Hole’daki konuşması öncesi nasıl görünüyor?

Bitcoin, Powell’ın Jackson Hole’daki konuşması öncesi nasıl görünüyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, Powell’ın Jackson Hole’daki konuşması öncesi nasıl görünüyor?

Investing.com – Kripto para piyasaları, bugün Fed Lideri Jerome Powell’ın global ekonomik görünüm ve ABD para siyaseti hakkında yapacağı konuşma öncesi satıcılı bir görünüme sahip. 

Toplam kripto para piyasa kıymeti, 1,04 trilyon dolara gerçek hafif bir gerileme görürken son 24 saatlik süreç hacmi de 30 milyar doların altına düştü. Bitcoin, dünden bu yana %1,35 oranında gerilerken 26.000 dolar sonundaki dayanağını müdafaaya devam ediyor. Ethereum ise %1 oranında düşüşle 1.650 dolar düzeyinde hareket ediyor. 

Piyasa genelinde satışların hakim olduğu haftanın son iş gününde birinci 20 kripto para ortasında en çok düşüş gören kripto para %5’e yakın geri çekilen Solana (SOL) oldu. XRP, MATIC, SHIB ve AVAX, %2 bandında düşüşle takip etti. 

Kripto piyasalarında dünden bu yana görülen küçük çaplı geri çekilmeler daha çok Powell’ın şahin tonlu bir konuşma yapma ihtimalinin fiyatlandığını gösteriyor. Bu durum kripto para kaygı ve risk iştahı endeksine de yansırken endeks şu an 34 düzeyiyle kaygı bölgesinde yer alıyor.

Yatırımcılar, Powell’ın vereceği iletilerde faiz artırımına yönelik ipuçları arayacak olup kripto piyasalarını direkt etkileyen bu döngüye nazaran piyasada durum almak isteyebilirler. Öteki yandan Powell, beklentilerin tersine konuşma tonunu güvercin tutarsa bu sefer kripto paralarda müspet bir seyir görülebilir. 

ABD süreç saatlerinde volatilitenin artması beklenirken 26.000 dolar düzeyinin tutulması BTC için kıymet arz ediyor. Bu bedelin altında saatlik kapanışlar, son bir haftadır yatay kalmayı başaran kripto parada daha fazla satışı tetikleyebilir. Üst bölgede ise muhtemel bir toparlanma için 27.400 doların üzerinde günlük kapanışlar kıymetli gözüküyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap