Bitcoin Opsiyonlarının Mühleti Bugün Doluyor! Fiyat Düşer mi?

Bitcoin Opsiyonlarının Mühleti Bugün Doluyor! Fiyat Düşer mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Opsiyonlarının Mühleti Bugün Doluyor! Fiyat Düşer mi?

Bugün nominal kıymeti 630 milyon dolar olan yaklaşık 21.000 Bitcoin opsiyon kontratının süresi dolacak. Bunlar yine 30.000 doların altında düşen BTC için ek satış baskısı tetikleyebilir.

30.250 dolar, Bitcoin opsiyonlarının azamî acı noktası

Son parti, mevcut spot fiyattan biraz daha yüksek olan 30.250 dolarlık azamî acı noktasına sahip. Azamî acı noktası, en fazla açık mukavelelerin olduğu fiyat düzeyidir. Birebir vakitte kontratın sona ermesi üzerine en çok zararın verileceği düzeydir.

Bugünün mühleti dolan BTC opsiyon kontratları dilimi, yükseliş eğilimini sürdüren 0,41’lik bir satma/alma oranına sahip. Oran, short kontratlarının (putlar) sayısının long kontratlarının (calls) sayısına bölünmesiyle elde edilmektedir. Ek olarak, 1’in altındaki bedeller, daha fazla alım kontratı olduğu manasına gelir. Bu da destek varlık için yükseliş eğilimini gösterir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Opsiyonlarının Mühleti Bugün Doluyor! Fiyat Düşer mi? 1

28 Temmuz, 60.000’in üzerinde açık durumla çok daha büyük bir opsiyonun sona erdiğini görecek. Açık faiz, şimdi sonuçlanmamış açık mukavelelerin sayısıdır. GreeksLive bu noktada, “Piyasa bu hafta genel olarak olumsuzdu. Temmuz satış davetleri piyasa hacmini neredeyse tekelleştirdi” diyor. Ayrıyeten, Opsiyon datalarının, rallinin açıkça sürdürülemez olduğunu gösterdiğini de kelamlarına ekliyor. Son olarak:

Mevcut piyasa iştirakçileri, müteakip yükseliş konusunda pek optimist değiller, lakin kısa vadeli süreçler için bir teşvik yok, satış davetleri tek seçenek haline geldi.

Ethereum içinde kritik gün

Yaklaşık 180.000 Ethereum opsiyon kontratı de bugün sona erecek. Bunların kavramsal bedeli 340 milyon dolar ve azamî ağrı noktası 1.900 dolar. ETH mukaveleleri için alım/satım oranı, Bitcoin opsiyon oranına emsal biçimde 0,43’tür. Bu basitçe, satım kontratlarının iki katından fazlasının satıldığı manasına gelir.

Bitcoin fiyatı son tarih öncesi ne durumda?

Bitcoin, 30.000 doların üzerinde ivmeyi koruyamadı. Bugün %1,5 civarında geriledi. Sonuç olarak, şu anda 29.800 dolar bölgesinde tutunmaya çalışıyor. BTC fiyatı sıkı bir formda dar bir aralıkta kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, dirençte ne kadar uzun mühlet konsolide olursa, daha fazla geri çekilme mümkünlüğü o kadar artar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Opsiyonlarının Mühleti Bugün Doluyor! Fiyat Düşer mi? 2

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin birikiminde yeni fırsatlar buluyor

CryptoQuant’tan Woominkyu’nun son bilgilerine nazaran, kurumsal yatırımcıların iyimserliği, Bitcoin Trust eserlerinin artan priminden belirliydi. Prim, fon talebini gösteren, trust’un piyasa fiyatı ile Net Varlık Pahası (NAV) ortasındaki farkı temsil eder.

Bağlam açısından, bir Bitcoin trust, yatırımcıların kripto para ünitesine direkt sahip olmadan Bitcoin’in fiyat hareketlerine maruz kalmalarını sağlayan bir finansal eser yahut yatırım aracıdır. Ocak 2023’ten bugüne kadar, Bitcoin trust eserlerinin primi daima olarak arttı. Bu da yatırımcının fonu satın alma isteğinin arttığını gösteriyor. Prim yükseldikçe, trust eserlerinin piyasa fiyatı ile Bitcoin’in gerçek piyasa fiyatı ortasındaki fark daraldı. Bu da yatırımcılar ortasında Bitcoin’e karşı artan olumluluğun bir göstergesi

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Opsiyonlarının Mühleti Bugün Doluyor! Fiyat Düşer mi? 3

Bu esnada, çeşitli indikatörlerde BTC için yeşil sinyaller veriyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, analist Ali Martinez, kısa vadede 31.300 dolara ulaşabileceğimizi iddia ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap