Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Paylaş
Bitcoin Nedir?

İnternet teknolojisi ve sonrasında e-ticaret uygulamalarının gelişmesiyle birlikte çeşitli elektronik para birimi oluşturma girişimleri olmuş fakat ilk zamanlar başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Paranın sadece “veri” den oluşmasından ve kontrol mekanizması olmamasından dolayı insanlar aynı “veri” ile birden fazla alışveriş yapabilmiş ve bu durumun engellenmesi için sanal para birimi engellenmiştir. Çift harcamaların önüne geçmek için sanal paranın harcanıp harcanmadığını kontrol edecek bir merkezi sistem arayışlarına gidilmiş ve “kriptoloji teknolojisi” kullanarak bugün bu soruna bir çözüm getirilmiştir.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) ihracı ve güvencesi bir kurum tarafından gerçekleştirilmeyen (resmi veya özel) bir kripto para birimidir. Bitcoin, dijital para piyasasının temelini oluşturan unsurların birleşimidir. Aslında bu piyasada katılımcılar arasındaki değişimin sağlanmasında kullanılan para birimi Bitcoin’dir. Bazı ekonomistler, Bitcoin’in, bir parada olması gereken değişim aracı olma, bölünebilme, taklit edilememe, transfer edilebilme, değer saklama ve homojenlik özelliklerini taşıdığını belirtmektedir. Ancak, bir merkez bankası tarafından kontrol edilmediği ve basılı bir materyal olmadığı için para politikası aracı değildir. Dolayısıyla Bitcoin, geleneksel para birimleri gibi alışveriş, tasarruf ve yatırım amaçlı kullanılabilen ancak onların aksine elektronik olarak üretilip yönetilen bir para birimidir. 

Bitcoin’in Fiat Paralardan Farkları 

 1. Merkezi bir otoriteye bağlı olmaksızın P2P teknolojisini kullanır,
 2. Tamamen dijitaldir,
 3. 21 milyonluk üst limiti vardır,
 4. Karmaşık bir üründür,
 5. Sınırlı bir kullanım alanı vardır,
 6. Sigortalanmaz.

Bitcoin’in Çalışma Mekanizması

Bitcoin kullanabilmek için öncelikle bitcoin cüzdanı (bitcoinlerin saklandığı adresler) oluşturmak gerekmektedir. Bitcoin cüzdanı açık ve gizli anahtarı tutan bir dosyadır. Cüzdan, bilgisayara indirilen bir programla oluşturulabileceği gibi web tabanlı servisleri (Blockchain, Flexcoin, My Wallet.) kullanarak da yapılabilmektedir. Sonuçta kişiye özel bir adres üretilmekte ve Bitcoin transferi bu adres ile yapılmaktadır Bu adresler internet sitelerinde, kişisel bilgisayarlarda veya kağıt ortamında saklanabilmektedir. Bitcoin cüzdanının en iyi saklanma şeklinin kağıt ortamı olduğu belirtilmektedir. Bitcoin alınıp satılırken kimin elinde ne kadarlık bir Bitcoin olduğunu kaydeden ve her işlemden önce tarafların Bitcoin adreslerine dayalı olarak kayıtlarını tutan ve bugün Blockchain sistemi dediğimiz bir tür sanal defter vardır. Tüm işlemler ve işlem adımları Blockchain’de izlenmektedir. Bir Bitcoin satıldıktan sonra eski sahibinin cüzdanındaki kriptolu adresten çıkış kaydı ve alıcının adresine aynı tutarda giriş kaydı, 10 dakikalık bir teyit süreci sonunda otomatik olarak yapılmaktadır. Satıcının işleme konu Bitcoin üzerindeki hakkı transfer sonrasında sona ermektedir. Aynı zamanda bu işlemle herkes, hangi adresten hangi adrese ne kadar Bitcoin yollandığını görebilmektedir

Bitcoin’de Transfer İşlemi

bitcoin transferBitcoin’i alacak kişi adresini gönderim yapacak kişiye iletir. Gönderimi yapacak kişi, bu adresi transfer işleminde alıcı kısmına ekler ve kişisel şifresi ile onay verdikten sonra bütün Bitcoin kullanıcılarının görmesi için yayınlayarak alıcıya gönderme işlemini gerçekleştirmiş olur. Bu yayınlama sebebi, yapılan işlemin bütün kullanıcılar tarafından kayıt altına alınması ve işlemler üzerinde değişiklikler yapılmasının önlenmesi içindir. Aynı Bitcoin’in aynı anda farklı yerlerde kullanımını önlemek için bütün Bitcoin kullanıcılarında, yapılan işlemin bir kopyası bulunur. Kullandığı aynı Bitcoin’i tekrar kullanmak isteyen bir kişinin, bütün Bitcoin kullanıcılarının bilgisayar işlemcilerinden daha büyük bir işlemci gücüne ihtiyacı bulunmaktadır. Gerçekleşen bir Bitcoin işlemi üzerinde değişiklik yapılması imkansız olarak görülmektedir. Çünkü Bitcoin’de her yapılan işlem Bitcoin içine işlenir. Veride değişiklik yapmak isteyen kişinin, önceki işlem sahibinin hesabına girip değişiklik yapması gerekmektedir ve kullanıcılarının kimliklerinin gizli olması bunu imkansızlaştırmaktadır. Kullanıcının yapması gereken, kendisine özel olan kişisel şifresini korumasıdır.

Bitcoin tarihi için bu linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

 1. Ebang Communication Halka Arz Oluyor! » BTC Piyasası:

  […] Bitcoin Nedir? […]
 2. İlk Kripto Ülkesi Liberland Kendi Dijital Parasını Oluşturuyor! » BTC Piyasası:

  […] Bitcoin Nedir? […]
 3. Dünyada Kripto Para Kabul Eden İlk High-End Takı Mağazası Menlo Park’ta » BTC Piyasası:

  […] Bitcoin Nedir? […]
 4. Bitcoin Tarihi – Nasıl Çıktı ? » BTC Piyasası:

  […] Bitcoin Nedir? […]
Yorum Yap