Bitcoin Neden Yükselmiyor? Ünlü Analist Cevapladı

Bitcoin Neden Yükselmiyor? Ünlü Analist Cevapladı

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Neden Yükselmiyor? Ünlü Analist Cevapladı

Bitcoin fiyatı, son sermaye çıkışının akabinde 26.000 dolarda sabit kalırken, Haziran ayının tabanlarına geriledi. Son düşüşle birlikte ziyanda bekleyen yatırımcıların sayısı çoğunluğa ulaştı. Ünlü analist Miles Deutscher, neden eskisi üzere bir BTC göremediğimizi birkaç husus ile açıklıyor.

Bitcoin neden eskisi üzere değil?

Kripto analisti Miles Deutscher, dün X hesabından merak edilen soruya yanıt getirdi. Analiste nazaran düşük performansı esas nedeni; yeni yatırımcıların eksiliği. Deutscher, hususla ilgili olarak olumsuzluğun nedenleri şöyle açıklıyor:

“Neden sayılar artmıyor?” diye merak eden herkese yanıt kolay: Yeni bir giriş yok. Açıkçası, kişisel yatırımcıların yine devreye girmesi için (henüz) bir neden yok.

Deutscher daha sonra eğilimi değiştirecek birkaç gelişmeyi ayrıntılandırdı. Buna nazaran potansiyel bir spot Bitcoin onayı, piyasa trendlerini apansız aksine çevirebilir. Kendi sözleriyle:

Bu eğilim, BTC ETF onayı, yeni bir şahane uygulamanın başlatılması yahut riske yönelik hassaslıkta daha geniş bir değişim üzere çeşitli katalizörlerle süratle değişebilir. Lakin o vakte kadar gerçek şu: Para, kriptodan geldiğinden daha süratli ayrılıyor.

Kâr arzı azaldıkça BTC fiyatı 26 bin dolarda sabitleniyor

Mevcut durumda Bitcoin, en son Haziran ayında görülen 26.000 dolar tabanlarına geriledi. CryptoQuant analisti Onchained, bu esnada kâr arzının azaldığını fakat ziyan arzının arttığını ortaya çıkardı. Tipik olarak, BTC’nin Kâr Arzının yüksek bir yüzdesi, birçok yatırımcının kâr ettiğini ve daha fazla kâr beklentisiyle satmayı reddettiğini gösteriyor. Onchain analisti bu noktada şunları söylüyor:

Bu ekseriyetle piyasa iyimserliğine işaret eder ve ekseriyetle yükseliş eğilimleri sırasında gözlemlenir.

BTC Piyasası: Bitcoin Neden Yükselmiyor? Ünlü Analist Cevapladı 1

Tersine, BTC’nin Zarardaki Arz yüzdesi yüksek olduğunda, birçok yatırımcı ziyanda bekler. Bu yatırımcılar varlıklarını maliyet aslının altında dağıtmaya istekli olur. Analist ayrıyeten şunu belirtti:

Bu, bilhassa başka düşüş göstergeleri ile birleştiğinde, düşüş eğiliminin yahut uzun vadeli konsolidasyon devrinin habercisi olabilir.

Bitcoin yatırımcıları ziyanda bekliyor

BTC’nin Kâr Arzı, ay başından bu yana %15 düşerek şu anda %62 düzeyinde. Onchained’e nazaran bu:

Daha evvel kâr eden hissedarların değerli bir kısmının artık azalmış getiri yahut potansiyel kayıp durumunda olduğunu gösteriyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Neden Yükselmiyor? Ünlü Analist Cevapladı 2

Öte yandan CryptoQuant datalarına nazaran BTC’nin Kayıp Arz yüzdesi ay başından bu yana %46 arttı.

BTC Piyasası: Bitcoin Neden Yükselmiyor? Ünlü Analist Cevapladı 3

Bu iki metrik kombinasyonunun kıymetli ölçüde düşüş eğilimi gösteren bir piyasaya işaret ettiğini kaydeden analist şu sonuca vardı:

Tüm bunlar düşüş eğilimi kavramını güçlendiriyor. Metriklerdeki bu kadar keskin bir dönüş, piyasa dinamiklerinde çok kıymetli bir dönüm noktasına işaret edebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap