Bitcoin neden düşüyor? 54 bin 500 doların da altına indi

Bitcoin neden düşüyor? 54 bin 500 doların da altına indi

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin neden düşüyor? 54 bin 500 doların da altına indi

Güney Afrika ve kuzeyindeki ülke Botsvana’da ortaya çıkan yeni koronavirüs varyantı dünya piyasalarında büyük bir düşüş hareketi yaşanmasına yol açtı. Sabah saatlerinde, aşıların yeni varyanta etkisinin daha az olduğu ve B.1.1.529 olarak isimlendirilen virüsün ekonomik toparlanmayı durduracağı yönünde çıkan haberler piyasalarda düşüşler görülmesine neden oldu.

Bitcoin’deki düşüş altcoin’leri de eritti

Tüm bu etkenler Bitcoin‘in, son 6 haftanın en düşük seviyesine gerilemesine yol açarken, en büyük kripto paradaki bu düşüş altcoin‘lere de daha sert şekilde yansıdı. Sabah saatlerinde 2 trilyon 800 milyar dolar civarında olan kripto para piyasası da düşüşlerin ardından 2 trilyon 550 milyar dolara kadar geriledi. Bitcoin dün gece saatlerinde 59 bin doların üzerine çıkmış ve 60 bin dolar sınırına dayanmıştı ancak burayı aşamayarak yeniden 58 bin doların altına inmişti. Afrika’dan gelen haberler ve İngiltere’nin kıtayla uçuşları durdurduğunu açıklaması ise düşüş hareketini daha da ilerletti.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 54 bin 700 dolar civarında bulunurken, en büyük ikinci kripto para Ethereum 4 bin doların biraz üzerinde, Polkadot 35, Solana 185, Cardano (ADA) 1.54, XRP ise 0.95 dolardan işlem görüyor. Son dönemin yükselen kripto paraları olan ve rekor üstüne rekor kıran AVAX ile CRO da düşüşten kötü etkilendiler. AVAX 110 doların altını görürken, 1 doları zorlayan CRO da 0.70 doların altına indi.

Düşüş hareketi sadece kripto paralarda yaşanmadı. Nasdaq, Dow Jones, S&P 500 gibi popüler endekslerin vadeli kontratlarında da büyük düşüş meydana geldi. ABD brent petrol vadeli kontratları da %5.5’tan fazla düştü.

Hatırlanacağı üzere Çin’den tüm dünyaya yayılan koronavirüs krizi, Avrupa’da görülmeye başlamasından itibaren tüm piyasalarda büyük bir satış dalgası yaşanmış ve 2020 yılının Mart ayında Bitcoin 3400 dolara kadar düşmüştü. Yaşanan büyük düşüş kripto para literatürüne “12 Mart düşüşü” olarak geçmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap