Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı: Ben Satoshi’yim!

Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı: Ben Satoshi’yim!

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı: Ben Satoshi’yim!

Linux çekirdeğinin kaynak kodunun “Ben Satoshi’yim” satırını içeren bir kopyası bugün GitHub’da ortaya çıktı. Linux kaynak kodundaki bu ifade kafa karışıklığına yol açtı. Görünüşe göre Linux yaratıcısı Linus Torvalds bu mesajı göndermemiş; bunun yerine, mesaj bir çatala ekleniyor. Linux’un kaynak kodunun bir kopyası, Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya atıfta bulunan “Ben Satoshi’yim” kelimelerini içeriyor. Ancak, açıklama bir şaka gibi görünüyor ve neredeyse kesinlikle Torvalds’ın kendisinden gelmedi. Detaylar Kriptokoin.com’da.

BTC Piyasası: Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı: Ben Satoshi’yim! 1

Bitcoin mucidi kim?

Mesaj şaka gibi görünüyor. Söylentiler bugün erken saatlerde, Linux mucidi Linus Torvalds’ın şifreli bir şekilde Bitcoin’in mucidi olduğunu ima etmiş olabilir. Ancak bu söylentiler muhtemelen sadece bu kadar. “Ben Satoshi’yim” kelimeleri, Linux çekirdeğinin kaynak kodunun bir kopyasında isim alanı altında bulunuyor. İlk bakışta Torvalds’ın bu ifadeyi bir şaka olarak yayınladığı görünse de, bunu gerçekten yapıp yapmadığı net değil. Torvalds’ın aslında Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun arkasındaki gerçek kimlik olması pek olası olmasa da, her ikisinin de son derece tanınabilir açık kaynaklı yazılım parçaları oluşturmaları nedeniyle iki figür karşılaştırılabilir. Ayrıca, bazıları Bitcoin ve Torvalds’ın sürüm kontrol sistemi Git arasında benzerlikler kaydetti. Git gerçek bir blockchain olmasa da, kriptografik hash kullanan bir defterdir ve blockchainin uzak bir akrabası olarak kabul edilebilir.

BTC Piyasası: Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı: Ben Satoshi’yim! 2

Torvalds’ın Bitcoin hakkında halka açık bir şekilde yorum yaptığı bilinmiyor. 2014 yılında, Torvalds dahil olmak üzere birçok geliştiricinin, Tip4Commit hizmeti aracılığıyla kendilerine gönderilen Bitcoin ipuçlarını toplamadığı ve Linux kurucusunun kripto para birimiyle ilgilenmediği ortaya çıktı. Torvalds’ın çağdaşlarından biri olan GNU kurucusu Richard Stallman, 2020’de Bitcoin’i alenen eleştirdi. Kripto paranın gizliliğini eleştirdi ve dijital ödemelerden tamamen kaçındığını belirtti.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap