Bitcoin madencisi Marathon’un birinci çeyrek çıkarı kestirimlerin üzerinde

Bitcoin madencisi Marathon’un birinci çeyrek çıkarı kestirimlerin üzerinde

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin madencisi Marathon’un birinci çeyrek çıkarı kestirimlerin üzerinde

Kuzey Amerika’daki halka açık en büyük kripto madencilerinden biri olan Marathon Digital Holdings, Bitcoin fiyatının yükselmesi ve üretimin artmasıyla pay başına daha az ziyan ettiklerini bildirdi.

Aynı vakitte şirket, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) tarafından öbür bir mahkeme celbi daha aldığını açıkladı. Düzenleyici, ortada federal menkul değerler yasasının ihlal edilmiş olabileceği bir süreç olup olmadığını araştırıyor. Şirket soruşturmada iş birliği taraftarı olduğunu da belirtiyor.

FactSet datalarına nazaran Marathon’un pay başına 0,08 dolar ziyan etmesi bekleniyordu lakin şirket, bu zararın 0,05 dolar olduğunu açıklandı. Böylelikle bir evvelki çeyrekte 3,14 dolar olarak açıkladığı paha düşmüş oldu. Gelir ölçüsü ise bir evvelki çeyrekte 28,4 milyon dolarken bu yılın birinci çeyreğinde 51,1 milyon dolara yükseldi. Analistler bu sayının 48,8 milyon dolar olmasını bekliyorlardı.

Geçtiğimiz yıl ortaklarından biri olan Compute North’un iflası da dahil olmak üzere birçok operasyonel mahzurla karşılaşan Marathon, o vakitten bu yana üretimi artırdı.

Firmanın operasyonel hash rate’i yüzde 64 artarak 11,5 EH/s kıymetine yükseldi ve Bitcoin üretiminde 2,195 BTC (80 milyon dolar) ile rekor kırdı. Bitcoin’in fiyatı da yüzde 70’ten fazla artış gördü.

Yönetim Heyeti Lideri ve CEO’su Fred Thiel, yaptığı açıklamada “Tüm kesimin dayanıklılığını sınayan 2022’yi atlatıp hash rate’imizi artırdık, madencilik maliyetlerimizi düşürdük ve birinci çeyrekte bilançomuzu güzelleştirerek yıla güçlü bir başlangıç yaptık.” dedi.

Marathon payları ise açılış öncesi Nasdaq süreçlerinde yüzde 2’den fazla düştü.

SEC tarafından yollanan mahkeme celbi, şirketin Montana’da yer alan işletmesinin 6 milyon ismi pay senediyle ilgili açıklamasından sonra gelmişti.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap