Bitcoin madencilik maliyetleri dünya çapında farklılık gösteriyor

Bitcoin madencilik maliyetleri dünya çapında farklılık gösteriyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin madencilik maliyetleri dünya çapında farklılık gösteriyor

CoinGecko’nun son raporuna nazaran Bitcoin madencilik maliyetleri dünya genelinde farklılık gösteriyor.

17 Ağustos tarihli bir CoinGecko raporuna, Bitcoin madenciliği maliyetleri dünya genelinde kıymetli farklılıklar gösteriyor. Rapora nazaran, mesken elektrik maliyetlerine nazaran değerlendirildiğinde İtalya, Bitcoin madenciliği için en kıymetli ülkelerden biri olarak öne çıkarken, Lübnan ise bu bahiste hayli ucuz.

CoinGecko raporu Bitcoin madencilik fiyatlarının dünya genelindeki değişimini gözler önüne serdi

CoinGecko raporuna nazaran, Bitcoin madencileri için ortalama mesken elektrik maliyeti dünya genelinde 46,291.24 dolar. Bu, Temmuz 2023’te 1 BTC’nin ortalama günlük fiyatından yüksek 35 daha yüksek. İtalya, Bitcoin başına 208,560 dolar ile konutta madencilik için en değerli ülke olarak öne çıkıyor. Birebir tarihlerde İtalya’da bir Bitcoin madenciliğinin maliyeti, yaklaşık 8 Bitcoin kıymetinde. Bunu 184,352 dolar ile Avusturya ve 172,382 dolar ile Belçika izliyor.

Öte yandan, Lübnan’da elektrik fiyatlarının düşük olması, ferdi madencilerin yalnızca 266 dolara kadar bir Bitcoin üretmesine imkan tanıyor. Bu durumda Lübnan’da bir Bitcoin madenciliği yapmanın maliyeti, İtalya’da bir Bitcoin madenciliğine nazaran yaklaşık 783 kat daha ucuz. İran ise Bitcoin başına 532 dolar üretim maliyeti ile üçüncü sırada yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin madencilik maliyetleri dünya çapında farklılık gösteriyor 1

Rapora nazaran, düşük elektrik maliyeti olan ülkelerde neden düşük maliyetle Bitcoin madenciliği yapılmadığına dair birkaç faktör düşünülmelidir. Zira bu ülkelerin birden fazla güç badiresi yaşamaktadır ve enerjiyi yaz aylarında yahut ağır saatlerde ağırlaştıran sanayi tesislerine yönlendirebilirler. Buna karşın, rapor düşük elektrik maliyeti olan ülkelerdeki Bitcoin madenciliği potansiyelinin incelenmeye kıymet olduğunu öne sürüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap