Bitcoin Madencileri Ünite Başına Gelir Elde Etmekte Zorlanıyor

Bitcoin Madencileri Ünite Başına Gelir Elde Etmekte Zorlanıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Madencileri Ünite Başına Gelir Elde Etmekte Zorlanıyor

Geçtiğimiz sene artan güç fiyatları nedeniyle sıkıntı günler geçiren Bitcoin madencileri eski kârlılığını şimdi yakalayamadı. BTC ağındaki en kıymetli on-chain bilgilerden hashrate (madencilik zorluğu) oranı doruktan doruğa düşerken ünite süreç TH/s başına madencilerin kazandığı dolar ölçüsü tüm vakitlerin en düşük düzeylerinde seyrediyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Madencileri Ünite Başına Gelir Elde Etmekte Zorlanıyor 1

Blockchain.com bilgilerine nazaran hashrate oranı 400 milyonu zorluyor. Madencilik zorluğu yıl başından bu yana yaklaşık %55 arttı. Bu durum Bitcoin’e olan ilginin devam ettiğini ve madenci piyasasında rekabetin arttığını ortaya koyuyor.

Bir diğer data takipçisi HashrateIndex’in hesabına nazaran bir BTC madencisi ünite süreç başına yalnızca 0,059$ gelir elde ediyor. 2021 boğa piyasasında bu sayı 0,4$ civarında seyrediyordu. Kripto para madencileri o periyottan günümüze gelirinin büyük kısmını kaybetti.

BTC Piyasası: Bitcoin Madencileri Ünite Başına Gelir Elde Etmekte Zorlanıyor 2

Günümüz piyasa şartlarında küçük çaplı madenciler iflasın eşiğine geliyor. Şirketler ayakta kalmak için ellerindeki ekipmanları satmayı yahut bir öbür dev tarafından satın alınmayı tercih ediyor.

Dünya’nın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, bu durumu fırsata çevirenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Elinde 10 trilyon dolara yakın varlık bulunan finans devi, son raporlara nazaran Bitcoin madenciliği alanında büyük yatırımlar yaptı.

BlackRock BTC Madencilerine Yatırım Yapıyor!

Sivil toplum kuruluşu Greenpeace ABD’nin son raporuna nazaran BlackRock kripto para alanında büyük yatırımlar yapıyor. Dev varlık idare şirketi, Araştırmaya nazaran BlackRock, Bitcoin madencilik şirketlerine ilişkin 600 milyon dolar pahasında pay senedi tutuyor. Şirket, halka arz olan kripto para madencilerinin birçoklarında ana hissedar pozisyonunda.

Greenpeace hazırladığı raporda bu durumun daha çok olumsuz taraflarına vurgu yaptı. Büyük ölçüde karbon salınımı yapan madenciler, iklim krizinin daha da derinleşmesine neden oluyor.

Dünya’nın en büyük varlık yöneticisinin kripto ile tek atağı bununla sonlu değil. BlackRock, geçtiğimiz aylarda spot Bitcoin ETF fonu için SEC’in kapısını çalmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap