Bitcoin Madencileri Fiyattaki Düşüş Yüzünden Fiş Çektiler

Bitcoin Madencileri Fiyattaki Düşüş Yüzünden Fiş Çektiler

Paylaş
Bitcoin Madencileri Fiyattaki Düşüş Yüzünden Fiş Çektiler

Bitcoin fiyatı bundan bir ay öncesine kadar 9000 $’ın üstündeydi. 12 Mart tarihinden itibaren hızla düşmeye başlayan Bitcoin fiyatı şu anda 6000 $’ın altına kadar gerilemiş durumda.

Bitcoin’in 1 aylık grafiği

Bitcoin fiyatında yaşanan bu düşüş yalnızca yatırımcıları değil madencileri de etkiledi. Kazdıkları bloklardan ödül olarak aldıkları Bitcoinlerle para kazanan madenciler fiyatta yaşanan bu düşüş yüzünden eskisi kadar fazla gelir elde edemez oldular.

Madencilerin geliri

Hash Oranı Düştü

Madencilerin eskisi kadar gelir elde edememeleri demek, bir noktadan sonra kendi masraflarını da karşılayamaz hale gelmeleri demek. Geçtiğimiz son birkaç hafta içerisinde birçok madenci daha fazla zarar etmemek için maden cihazlarını durdurmak zorunda kaldı. Bu da hash oranının hızla düşmesine yol açtı.

Bitcoin hash oranı

Bitcoin madencileri günümüzde rakiplerinin önüne geçebilmek için olabildiğince güçlü cihazlar kullanmak zorundalar. Madenciler bu yüzden Antminer S9 gibi cihazları tercih ediyorlar. Bu cihazlar son derece etkili olmakla birlikte çok fazla elektrik harcıyorlar. Yani madencilerin bu cihazları düzenli olarak kullanabilmeleri için Bitcoin fiyatının sürekli olarak belli bir düzeyin üstünde olması gerekiyor.

Madenciler son haftalarda yaşanan düşüş yüzünden artık Antminer S9 gibi üst düzey cihazları kullanamaz oldular. Securities Daily tarafından yapılan habere göre özellikle Çin’deki madenciler, Bitcoin fiyatının düşmesiyle birlikte bu cihazların maliyetini karşılayamamaya başladılar ve birçok madenci cihazları durdurmak zorunda kaldı.

”F2pool tarafından toplanan verilere göre 10 Mart-22 Mart tarihleri arasında aşağı yukarı 2.3 milyon adet S9 cihazı durduruldu.”

Büyük madencilik şirketleri bu süreç içerisinde S17 gibi daha az elektrik harcayan cihazlara yönelip, bir şekilde aktif olarak kalmaya devam edebilirler. Ancak Bitcoin fiyatı bir süre daha bu seviyelerde kalırsa birçok küçük-orta çaplı madenci, bu işi bırakacak gibi görünüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap