Bitcoin Kritik Bölgede! Hangi Tarihî Model Tekrarlanacak?

Bitcoin Kritik Bölgede! Hangi Tarihî Model Tekrarlanacak?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Kritik Bölgede! Hangi Tarihî Model Tekrarlanacak?

On-chain bilgiler, bir Bitcoin göstergesinin şu anda kripto paranın bundan sonra nereye gideceğine karar verecek kıymetli bir yine teste yakın olduğunu gösteriyor.

Bitcoin için kritik metrik!

Bir CryptoQuant gönderisinde bir analiste nazaran, kısa vadeli sahipler için BTC SOPR temel çizgiye yaklaşıyor. “Harcanan Çıktı Kâr Oranı” (SOPR), Bitcoin yatırımcılarının coinlerini şu anda kârla mı yoksa ziyanla mı sattıklarını/hareket ettirdiklerini gösteren bir metriktir. Bu metriğin pahası 1’den büyük olduğunda, piyasadaki ortalama sahibin şu anda satışlarıyla bir ölçü kâr elde ettiği manasına gelir. Öte yandan, bu eşiğin altındaki pahalar, şu anda piyasada ziyan etmenin baskın güç olduğunu gösterir.

Doğal olarak, SOPR’nin tam olarak 1 taban çizgisine eşit olması, piyasanın bir bütün olarak nötr olması nedeniyle gerçekleşen toplam kar ölçüsünün kayıp ölçüsünü tam olarak iptal ettiği manasına gelir. Bu SOPR tüm Bitcoin piyasası içindir. Lakin mevcut tartışma bağlamında, metriğin ilgili versiyonu piyasanın sadece tek bir kısmı için olanıdır. Bu da “kısa vadeli sahipler” (STH’ler) için geçerlidir.

STH kümesi, coinlerini 155 günden daha kısa bir mühlet evvel satın alan tüm yatırımcıları içerir. Bu küme ekseriyetle piyasadaki dalgalanmalara kolaylıkla reaksiyon veren piyasanın zayıf elleridir. Aşağıda, Bitcoin STH SOPR’nin 90 günlük ve 365 günlük hareketli ortalamalarının (MA’lar) son birkaç yıldaki eğilimini gösteren bir grafik var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Kritik Bölgede! Hangi Tarihî Model Tekrarlanacak? 1Görünüşe nazaran her iki metrik de son günlerde taban çizgisinin üzerinde seyrediyor. Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte gördüğünüz üzere, Bitcoin STH SOPR’nin 90 günlük MA’sı (sarı renkli), bu yılın başında ralli birinci başladığında 1 taban çizgisinin üzerine çıktı.

BTC bundan sonra hangi modeli izleyecek? 2016 mı 2019 mu?

Bu kırılma, kripto para ünitesindeki evvelki tüm büyük rallilerde tarihî olarak gözlemlenen bir şey. Yani, bu yatırımcılar için kar satışına yanlışsız bir kayma olduğunu gösteriyor. Bitcoin rallisindeki son ayağın 30.000 dolar işaretinin üzerine çıkmasıyla birlikte, göstergenin 365 günlük MA pahası de (mavi ile vurgulanmıştır) bu işaretin üzerine çıkmayı başardı. Bu gerçekleşirken, 90 günlük MA aslında aşağıya gerçek ilerliyor. Artık 1 taban çizgisine yaklaşırken 365 günlük MA’nın altından geçmek üzere.

Grafikte, nicelik, varlık için buna benzeri bir eğilimin oluştuğu evvelki iki örneği işaretledi. Görünüşe nazaran 2016 yılında benzeri bir yapının şekillenmesinin akabinde 90 günlük MA 1 işaretini tekrar test ettiğinde, metrik başabaş noktasında dayanak buldu. Bu toparlanma Bitcoin’in devam etmesini sağladı. Ayrıyeten, kripto para için sonunda bir boğa piyasasına döndü.

Ancak 2019’da, 90 günlük MA STH SOPR’nin tekrar test edilmesi başarısız oldu. Ayrıyeten, düşüş eğilimi bir sefer daha kripto parayı ele geçirdi. Lakin 160 gün sonra yükseliş hissiyatı geri döndü ve ralli gerçekleşti. Mevcut Bitcoin piyasası bu iki tarihi olayla emsal bir noktada duruyor. Bunlardan birinin öncülüğünü takip etmesi mümkün. Varlığın bu sefer bu kalıplardan hangisini sergileyeceğini izleyeceğiz.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC, 30 bin dolar takviyesini korumak için uğraş ediyor. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin geçen hafta %1 düşüşle 30.300 dolar civarında süreç görüyordu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Kritik Bölgede! Hangi Tarihî Model Tekrarlanacak? 2BTC geçtiğimiz gün boyunca yükseldi. Kaynak: TradingView
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap