Bitcoin karşıtı senatör Warren’dan 6 büyük madencilik şirketine mektup

Bitcoin karşıtı senatör Warren’dan 6 büyük madencilik şirketine mektup

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin karşıtı senatör Warren’dan 6 büyük madencilik şirketine mektup

Kripto para karşıtlığıyla bilinen ve özellikle Bitcoin madenciliği konusunda yaptığı eleştirilerle tanınan ABD’li senatör Elizabeth Warren bu konuda durmak bilmeden yoluna devam ediyor. Warren şimdi de 8 Demokrat milletvekiliyle bir araya gelerek 6 büyük madencilik şirketine, yıllık elektrik tüketimleri, büyüme plânları ve bu şirketlerin yerel elektrik fiyatlarına olan muhtemel etkileriyle ilgili mektuplar gönderdi.

“Çevre ve elektrik maliyetine olumsuz etki yaratıyor”

Warren’ın liderlik ettiği grup, mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin madenciliğiyle ilişkili olan aşırı yüksek enerji kullanımı ve karbon emisyonları göz önüne alındığında, madencilik faaliyetleri çevre, yerel ekosistemler ve tüketici elektrik maliyetleri üzerinde olumsuz etkiler yaratmakta ve bu durum da endişeler uyandırmaktadır”

Riot ve Marathon gibi büyük madencilik firmaları dışında mektubun gittiği diğer şirketlerin Stronghold, Bitfury, Bitdeer ve Bit Digital oldukları belirtildi. Bu şirketlerin ABD dışında Norveç, Rusya, Kazakistan ve Japonya gibi ülkelerde de operasyonları olduğu biliniyor.

Musk’ın tweet’inden sonra konuşuldu

Madenciliğin çevreye olan etkileri aslında kripto para toplulukları arasında yıllardır konuşulan bir konuydu ancak 2021 yılında Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara yönelen büyük ilgi bu tartışmayı da ciddi şekilde alevlendirdi.

Özellikle Elon Musk’ın Mart ayında Tesla araçlarının Bitcoin ile alınabileceğini duyurmasından sonra 2 ay içinde büyük bir U dönüşü yaparak madenciliğin çevreye olan etkilerini sebep göstererek bu politikasından vazgeçmesi, tartışmayı iyice büyütmüştü. Musk bir tweet’iyle Mayıs ayında bu haberi resmen açıklamış ve büyük tepki çekmişti.

Birçok madencilik şirketi ise, eleştirileri azaltmak için yenilenebilir enerjiye geçmeye çalışıyor. Atık kömür, hidroelektrik santralleri, rüzgar türbinleri ve güneç enerjisyle çalışan madencilik sistemleri son dönemde ciddi bir artış gösterdiler ancak uzmanlar bu sistemlerin hala kömür yakılmasından elde edilen enerji kadar katkı vermediğini belirtiyorlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap