Bitcoin Kahini Bombaladı! “Gençler Hesabını Soracak”

Bitcoin Kahini Bombaladı! “Gençler Hesabını Soracak”

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Kahini Bombaladı! “Gençler Hesabını Soracak”

Bitcoin kahini Peter Brandt bugün can sıkan bir data karşısında kendisini tutamadı. Serzenişi nitekim de haklı bir duruma işaret ediyor. Brandt bir mesken almanın maliyetine ait olarak atılan bir weet’e karşılık veriyor. Ayrıntılara bakalım.

Artan mesken sahibi olma sarfiyatları Bitcoin kahininin dikkatini çekti

Bitcoin kahini Peter Brandt bir mesken satın almanın medyan maliyetine odaklanıyor. Buna nazaran 2020’den bu yana %90 üzere muazzam bir oranda arttı. Yeni ve şaşırtan bir dönüm noktasına ulaştı. Somut bir tabirle, müstakbel konut sahipleri artık ortalama aylık 2.748 dolar harcama ile karşı karşıya. Buna nazaran bu durum yıllık yaklaşık 33.000 dolarlık bir maliyete denk geliyor.

Bu durumu bir perspektife oturtmak gerekirse, mevcut medyan mesken satın alma maliyeti ABD‘deki vergi öncesi medyan hane gelirinin %46’sı üzere kıymetli bir kısmını tüketmekte. Fakat, vergi sonrası çıkarlar dikkate alındığında mali yük daha da besbelli hale geliyor. Bu senaryoda, Amerikalı konut alıcıları kendilerini gelirlerinin yaklaşık %70’ini mesken ödemelerine ayırırken buluyor. Buna nazaran bu gelişme Bitcoin kahini Peter Brandt’ın bilhassa dikkatini çekmiş durumda.

Artan kiralar

Bu ortada, apartman hayatını tercih eden bireyler de artan maliyetlerden kurtulmuş değil. Son datalar, aylık medyan daire kirasının tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 1.859 dolara ulaştığını ortaya koyuyor. Başka taraftan bu durum konut satın alınabilirliği konusundaki acil sorunu daha da vurguluyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Kahini Bombaladı! “Gençler Hesabını Soracak” 1

Bitcoin BTC’nin ortaya çıkışında da kıymetli tesiri olan 2008’deki konut balonu ile yapılan karşılaştırmalar var. Buna nazaran emlak piyasasındaki şaşırtan değişikliklerin altı çiziliyor. Bir evvelki kriz sırasında, bir mesken satın almanın medyan maliyeti aylık 1.500 dolar ile tepeye ulaşmıştı. Bunun tam bilakis, bugünkü sayılar bu seviyeyi neredeyse ikiye katlıyor. Ayrıyeten artan harcamaların telaş verici bir yörüngeye girdiğini gösteriyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Kahini Bombaladı! “Gençler Hesabını Soracak” 2

Bitcoin kahininin geleceğe dair endişeleri

Konut maliyetlerinin artmaya devam etmesi, Federal Reserv‘in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi halinde satın alınabilirlik telaşlarını daha da kötüleştirecek. Bu türlü bir senaryo, potansiyel mesken sahiplerinin mali imkanlarını daha da zorlayacak. İşte bütün bu durumlara Bitcoin kahini Peter Brandt sert reaksiyon gösteriyor. Ayrıyeten genç kuşakların bunun hesabını soracağını tabir ediyor.

Bu zorluklar ışığında Bitoin kahini Brandt, genç jenerasyonların telaşlarını lisana getirmek ve mali dezavantajlarına deva aramak için geçerli nedenleri olduğunu düşünüyor. Varlık vergisi kavramı, bu uçurumları kapatmak için potansiyel bir tahlil olarak ilgi görmeye başlıyor. Lakin btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Brandt bu noktada kuşku duyuyor. Buna nazaran Brandt, hükümetin bu türlü bir vergiden elde edilen geliri verimli bir halde tahsis edebileceğine dair kuşkularını olduğunu söz ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap