Bitcoin Jackson Hole Toplantısına Hazırlanıyor! Fed Üyesi İleti Verdi

Bitcoin Jackson Hole Toplantısına Hazırlanıyor! Fed Üyesi İleti Verdi

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Jackson Hole Toplantısına Hazırlanıyor! Fed Üyesi İleti Verdi

Kansas City Federal Rezerv Bankası, Jackson Hole toplantısı olarak da isimlendirilen yıllık İktisat Siyaseti Sempozyumunu 24-26 Ağustos tarihleri ​​arasında düzenlemeye hazırlanıyor. Toplantı öncesi CNBC’ye konuşan Fed üyesi Patrick Parker, şahin bildiriler vermeye devam etti. Bitcoin fiyatı kritik gelişmeler öncesinde gücünü muhafazaya çalışıyor.

Bitcoin, Jackson Hole Toplantısı ve Jerome Powell’ın konuşmasına reaksiyon verecek mi?

ABD ve öbür ekonomiler, 2021 ve 2022’de Covid-19 salgınının tesirleriyle çaba etti. Bu nedenle, bu yılki Jackson Hole toplantısının odak noktası “Küresel İktisatta Yapısal Değişimler” olacak. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin jeopolitik ve ekonomik tesirleri de ana başlıklar ortasında. Fakat en kıymetlisi, BRICS Grubu’nun milletlerarası ticari mutabakatlar için ABD Doları’ndan uzaklaşma tehdidi. BRICS ülkeleri Ağustos ayında yeni bir global para ünitesi belirlemek üzere bir ortaya geldiler.

Btcpiyasasi.com‘dan takip ettiğiniz üzere, birden fazla uzman bu hamleyi ABD doları için tarihi bir darbe olarak görüyor. Kimilerine nazaran Bitcoin gelişmelerin mutlak faydalanıcısı olacak.

25 Ağustos 2023’te Fed Lideri Jerome Powell konferansta konuşma yapacak. Fed Başkanı’nın konuşması, ABD’nin ekonomik görünümünü çevreleyen karanlığın ortasında geliyor. Kısa vadede enflasyon maksatlarına ait yorumları, Fed’in %2 enflasyon gayesine hakikat izleyeceği yol ve buna ait gaye faiz kararları piyasa iştirakçileri tarafından yakından takip ediliyor. Bitcoin fiyatı daha evvel toplantıdan çıkan gelişmelere süratli reaksiyon verdi.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde da ABD Fed Lideri ile birebir gün konuşma yapacak. Bu ortada Powell’ın konuşması, son birkaç haftadır yavaşlayan Bitcoin piyasası üzerinde sıcak tesirlere sahip olacak.

FED üyesi, BTC fiyatı istikrar sağlarken şahin iletiler verdi

Yarın gerçekleşecek olan FED Lideri Jerome Powell’ın konuşması öncesinde, FED üyesi Patrick Parker’da açıklamalar yaptı. Parker, enflasyon, faiz oranları ve FED’in yaklaşımı hakkında CNBC’ye demeç verdi. Tıpkı vakitte Philadelphia FED lideri olan Parker, FED’in sıkı para siyasetini bir mühlet daha sürdürmesinin gerektiğini vurguluyor. Ayrıyeten, Bitcoin için uygun bir haberde, bu yıl faiz oranlarının sabit kalacağını belirtti. Gelecek yıl enflasyon düşerse faiz indirimlerinin gündeme gelebileceğini tabir etti. Harker’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu halde:

  • Tahvil piyasalarındaki yükselişin tesirlerinden pek etkilenmiyoruz. FED olarak muhtemelen para siyaseti konusunda gerekli adımları attık.
  • İşsizlik oranının %4 düzeyine yahut biraz üzerine çıkmasını bekliyoruz.
  • Yapay zeka teknolojisinin ekonomiyi kökten sarsacağına inanmıyorum.
  • Çin’deki büyüme yavaşlamasının ABD iktisadına tesirleri belirsizliğini koruyor.
  • Bu yıl faiz oranlarını sabit tutacağımızı, gelecek yıl ise enflasyon düşerse faiz indirimlerine başlanabileceğini düşünüyorum.
  • Faiz indirimleri için öncelikle enflasyonun düşüşünü görmemiz gerekiyor. FED’in ne vakit faiz indirimine gideceği kesin olarak kestirim edilemez.
  • (Bitcoin fiyatı gelişmeler esnasında 26.000 doların üzerinde süreç görüyordu)
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap