Bitcoin ile dolar endeksi korelasyonu sıfıra ulaştı: Bu durum neye işaret ediyor?

Bitcoin ile dolar endeksi korelasyonu sıfıra ulaştı: Bu durum neye işaret ediyor?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin ile dolar endeksi korelasyonu sıfıra ulaştı: Bu durum neye işaret ediyor?

Yatırımcılar, Fed‘in eylül ayı için faiz oranlarını değiştirmeme kararını düşünürken başta Bitcoin olmak üzere dijital varlıklar baskıya boyun eğdi. Bitcoin fiyatının 27.200 dolardan reddedilmesinin akabinde BTC, 27.000 dolar dayanağının altına düştü.

Şu anda 26.600 dolara kadar uzanan kayıplarla, 27.000 dolar üzerindeki denetimi yine kazanma teşebbüsleri boşa gitti. Son 24 saatte yüzde 0,5 düşen Bitcoin fiyatı, 26.606 dolardan süreç görüyor. Düşen borsa Mt. Gox’un ödemeleri geciktireceği haberi, 25.000 dolarlık ana takviyede diğer bir tarama spekülasyonları ortasında kripto varlığın aşağı taraflı denetimine yardımcı oldu.

ABD dolar endeksi ile Bitcoin fiyat korelasyonu yeni bir kilometre taşına ulaştı

Zincir üstü tahlil platformu IntoTheBlock’a (ITB) nazaran Bitcoin fiyatı ile ABD doları endeksi ortasındaki korelasyon, yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Bu da dünyanın en güçlü para ünitesinin, BTC üzerinde hiçbir tesiri olmadığı manasına gelebilir.

ITB, X aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Şu anda büyük endekslerin hiçbiriyle neredeyse hiçbir korelasyon yok.” dedi. Bitcoin 2024’teki yarılanmaya yanlışsız eğilimi şekillendirmeye çalışırken soru şu: Bu korelasyon eksikliği bir yükseliş mi yoksa düşüş sinyali mi?

Bitcoin fiyatı tabana mi vurdu?

Yatırımcılar ortasındaki karışık hisler, BTC’nin tabana vurup vurmadığını yahut Nisan 2024’te madenci ödülünün yarıya indirilmesine bağlı bir sonraki boğa piyasası için yükseliş trendini hizalamadan evvel daha fazla geri çekilmesi gerekip gerekmediğini sorguluyor.

Kısa vadeli görünüme nazaran 31.000 dolar düzeyindeki kıymetli pürüze bir sonraki kıymetli sıçramadan evvel daha fazla düşüş yaşanması mümkün. Satıcıların 27.000 dolarda tıkanması, piyasa yapısının, eylül ayında güzelleşmesine karşın yükseliş trendinin sürdürülebilir bir ivmeden mahrum olduğunu gösteriyor.

200 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA) 27.000 doların üzerine çıkmayı uman çıkarların önünde duruyor. Bitcoin üzerindeki bu aşağı taraflı baskı devam ederse 100 günlük EMA’nın acil dayanağı kıpırdayabilir ve BTC’nin 26.000 dolara ya da zorlanırsa 25.000 dolara hür düşüşüne müsaade verebilir.

Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD), mevcut fiyat düzeyinden bir satışın en mümkün sonuç olduğunu ortaya koyuyor.

Aynı kısa vakit dilimindeki İzafî Güç Endeksi (RSI) de düşüş görünümünü destekliyor.

Kripto tüccarı ve analisti @rektcapital, X aracılığıyla, 2018 ayı piyasasının tabanına dayanarak BTC fiyatının şimdi tabana vurmadığını öne sürdü. 2021’deki evvelki boğa koşusundan evvel BTC’nin, Mart 2020’de makro olarak daha yüksek bir düşük seviyeyi tekrar ziyaret ettiğini belirtti.

Mevcut BTC fiyat kasveti, 2024/2025 boğa piyasasına yönelik eğilim oluşmaya başlamadan evvel BTC fiyatını, 25.000 dolarlık dayanağı 20.000 dolarda diğer bir tarama için kapatmaya zorlayabilir.

Bu makale birinci olarak Kripto Para Haber üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap