Bitcoin İçin ‘Mayıs’ta Sat’ Olayı Gerçekleşecek mi? İşte Tahminler!

Bitcoin İçin ‘Mayıs’ta Sat’ Olayı Gerçekleşecek mi? İşte Tahminler!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin ‘Mayıs’ta Sat’ Olayı Gerçekleşecek mi? İşte Tahminler!

Kripto para piyasası bir ralliden yorgun düştükten sonra, konsolidasyon basamağında hazırlık yapıyor. Bitcoin, 27 bin dolara gerçek dalıştan sonra 30 bin doları almak için çaba ediyor. Analistler, geleceğin başkan kripto para için ne getireceğini araştırıyor.

Bitcoin fiyatı, bu kurallarda yükselebilir!

Borsa yatırımcıları “Mayıs’ta Sat ve Git” dedikçe Bitcoin fiyatı parlayacak mı? Kripto analisti Aaryamann Shrivastava, bu soruya yanıt arıyor. Geçmişte Bitcoin fiyatı yalnızca borsadaki düşüşe değil bankacılık krizine de hayli şaşırtan bir reaksiyon verdi. Yılın birinci çeyreğinde çöken bankalar başlangıçta pay senedi ve kripto piyasasını toplu olarak aşağı çekerken, BTC kısa mühlet sonra yükselmeye başladı. Daha sonra on gün içinde önder kripto para %40 oranında yükseldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin ‘Mayıs’ta Sat’ Olayı Gerçekleşecek mi? İşte Tahminler! 1BTC 1 günlük grafik

Bunun nedeni, 2022’nin sonlarına yanlışsız Bitcoin’in borsadan ayrışarak “güvenli varlık” statüsünü ve altına misal “enflasyondan korunma” etiketini yine kazanmış olması. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, First Republic Bank’in başarısızlığına ait haberlerin geldiği bu hafta bile BTC yaklaşık %8 oranında yükseldi. Hasebiyle, “Mayıs’ta Sat” trendi şekillendikçe ve borsa performansı düşük kaldıkça, Bitcoin fiyatı pay senedi dünyasından traderları ve yatırımcıları ağırlamak için alana sahip olacak.

Ayrıca, Bitcoin arz karlılığı %74 ile hala epey düşük. Kârlılık son dört ayda %45’ten 12 ayın en yüksek düzeyine yükseldi. Bununla birlikte, bir piyasa doruğu görmeden evvel büyüme için hala yer var. Ekseriyetle, arzın %95’inden fazlası karlı hale geldiğinde, satış baskısına neden olan bir piyasa doruğu işaretlenir. O vakte kadar BTC’nin kar grafiği âlâ durumda.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin ‘Mayıs’ta Sat’ Olayı Gerçekleşecek mi? İşte Tahminler! 2Karda olan Bitcoin arzı

Daha geniş piyasa şartlarına bakıldığında, Bitcoin fiyatının potansiyel olarak grafiklerde kimi yeşil mum çubuklarını gözlemlemesi beklenen. Bu, altcoin dönemi devralmadığı ve Bitcoin’in hakimiyeti mevcut %48,63’ten %40’ın altına düşmediği sürece geçerli. Birebir vakitte, traderlar ve yatırımcılar yaklaşan faiz artışına da dikkat etmeli. Zira 25 bps’den fazla bir artışın fiyatların düşmesine neden olması mümkün.

Bitcoin tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşmaya hazır!

Bitwise Asset Management’ın baş yatırım yetkilisi Matt Hougan, Bitcoin’in (BTC) tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşacağından emin olduğunu söylüyor. Hougan, Bitcoin’in yakın vadede muhtemelen 30.000 dolar düzeyini geçeceğini kaydediyor. Nihayetinde gelecek yıl tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşacağını ileri sürüyor.

Hougan, kripto piyasalarının geçen yıl çok süratli bir formda yükseldikten sonra skandallarla sarsıldığını, lakin dijital varlıkların çok kaldıracı temizledikten sonra toparlanmaya hazır olduğunu tabir ediyor. Bu bağlamda Hougan, şu açıklamayı yapıyor:

Kesinlikle 30.000 dolar düzeyinin üzerine çıkacağız. Eninde sonunda tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşacağız. Biliyorsunuz, geçen yıl FTX ve LUNA etrafında kriptoda yaşanan tüm problemlerle birlikte bir sıfırlanma yaşadık. Çok büyük, çok süratli büyümüştü ve patladık. Lakin toparlandık ve sıfırlandık. Artık yılbaşından bugüne %77 yükseldik. Dünyada en uygun performans gösteren varlık sınıfı…ATH, tahminen bu yıl değil ancak katiyen önümüzdeki yıl.

Lider kripto para ‘Hakikat Anı’ ile karşı karşıya

Kripto analisti Justin Bennett, Bitcoin’in bir gerçeklik anıyla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Bennett, BTC’nin 28.800 doların üzerinde kaldığı sürece yükselmeye devam edeceğini ileri sürüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin ‘Mayıs’ta Sat’ Olayı Gerçekleşecek mi? İşte Tahminler! 3Kaynak: Justin Bennett/Twitter

Bennett ayrıyeten, BTC’nin bu hafta sonu 28.800 dolarının üzerinde kalması halinde, 32.000 dolara yaklaşan bir trend çizgisine yükseleceğini kaydediyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu hafta sonu BTC için ‘gerçeklik anı’. Geçen hafta 28.800 doların altında kapandı ve 28.450 dolar çeyreklik açık. Hasebiyle Bitcoin’in yapan kalması ve Mayıs ayında daha yüksek bir trend izlemesi için Pazar günü bu alanın üzerinde kalması gerekiyor. Daha yüksek vakit dilimlerinde bunu kaybedersek ikinci bir sapma yaşarız.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin ‘Mayıs’ta Sat’ Olayı Gerçekleşecek mi? İşte Tahminler! 4Kaynak: Justin Bennett/Twitter

Bitcoin süreç hacmi yükseliş sinyali veriyor

On-chain tahlil firması Santiment’in dataları, Bitcoin’in fiyat hakimiyeti sağlamlaştıkça altcoinlerin giderek ilgi kaybettiğini ortaya koyuyor. “İşlem hacmi” metriği, Blockchain’de takas edilen bir kripto paranın günlük toplam bedelini (USD) ölçer. Metrik, artık altcoin ilgisindeki bu düşüş eğilimine işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin ‘Mayıs’ta Sat’ Olayı Gerçekleşecek mi? İşte Tahminler! 5

Yukarıdaki grafik, Bitcoin süreç hacminde yakın vakitte yaşanan ve değerli fiyat dalgalanmalarıyla birebir vakte denk gelen keskin artışı gösteriyor. Son yüksek volatilite periyodu bilhassa ağır oldu. Ayrıyeten, bir evvelki aydaki göstergeleri aşan süreç hacmi düzeylerine ulaştı. Gösterge kısa mühlet evvel 30 milyar doların üzerine çıktı. Böylelikle, 22 Mart 2023’ten bu yana en yüksek noktasına ulaştı.

Maverick Protocol’ün CTO’su Bob Baxley, Bitcoin’in son performansını pahalandırıyor. Baxley, yatırımcıların çalkantılı durumlarda bile bedelini muhafaza kabiliyetine olan inancını gösterdiğini söylüyor. Baxley, “Bitcoin ve öteki kripto varlıklarının, birçok kişinin bu teknoloji sınıfı için öngördüğü inançlı liman olarak hareket ettiği aşikâr” diyor. Ayrıyeten Baxley, Bitcoin, Ethereum ve başka kıymetli dijital varlıkların, First Republic’in paylarının yaklaşık %50’lik bir düşüş yaşamasından yalnızca saatler sonra bedel kazandığını vurguluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap