Bitcoin İçin Gelen Volatilite ve Potansiyel Bir Pompa!

Bitcoin İçin Gelen Volatilite ve Potansiyel Bir Pompa!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Gelen Volatilite ve Potansiyel Bir Pompa!

Bitcoin bir sefer daha tanıdık bölgelere düşerek 30.000 dolar düzeyinin altında süreç gördü. Bu yüzden, yatırımcılar sonraki fiyat yörüngesini yakından izliyor. Önümüzdeki haftalarda, varlığın değerlemesi, Federal Reserve faiz oranı kararı üzere yaklaşan makroekonomik haberlerden değerli ölçüde etkilenebilir.

Bitcoin için kritik hafta: Volatilite artacak!

Bu doğrultuda, FieryTrading takma isimli bir kripto para analistine nazaran, yatırımcılar bu hafta sonu Bitcoin oynaklığının artmasını beklemeli. Bununla birlikte analist, başkan kripto para ünitesi için uzun vadeli yükseliş hissi konusunda optimistliğini koruyor. Analist, Bitcoin’in 31.000 dolar düzeyini aşamamasına karşın, uzun vadeli yükseliş eğiliminin bozulmadan kaldığını belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu gösterge her yeşil yanıp söndüğünde (= düşük volatilite), piyasa yakın gelecekte büyük bir atılım yapacak demektir. Piyasa iki devir ortasında geçiş yapar: daralma periyotları (şimdi) ve genişleme periyotları (volatilite).

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Gelen Volatilite ve Potansiyel Bir Pompa! 1Bitcoin fiyat tahlil grafiği. Kaynak: TradingView

Yaklaşan Federal Reserve faiz oranı kararının, klasik finansal eserleriyle birlikte kripto piyasasını da etkileyeceğini söylüyor. Analist, bu gelişmenin potansiyel olarak volatiliteyi artırmasını bekliyor.

BTC evvel bir çıkış yapacak, sonra…

Başka bir yerde, Tolberti takma isimli analistin 22 Temmuz’da yayınladığı bir öbür tahlil, Bitcoin’in son fiyat hareketinin mümkün bir yükseliş kırılmasına işaret ettiğini öne sürüyor. Analise nazaran Bitcoin, bir aylık konsolidasyonun akabinde günlük grafikte yükseliş eğilimli bir flama deseni gösteriyor.

Analist, 0,618 Fibonacci uzantısına dayanarak 34.000 dolar civarında potansiyel bir kırılma öngörüyor. Muhtemelen bunu bir geri çekilmenin izleyeceğini belirtiyor. Fakat daha sonra 39.000 dolara kadar bir yükseliş hareketi bekliyor. Birebir vakitte, bir kırılmanın 21.000 dolara kadar bir düşüşe yol açacağını hatırlatıyor. Bu nedenle, short konumlarla muhtemel bir kırılmadan yararlanmayı düşünen yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Gelen Volatilite ve Potansiyel Bir Pompa! 2Bitcoin fiyat tahlil grafiği. Kaynak: TradingView

Ayrıca, Bitcoin’deki yükseliş eğiliminin, birkaç altcoin’in önümüzdeki günlerde muhtemel bir kırılma belirtisi göstermesinden kaynaklandığını öne sürüyor.

Bitcoin’in son periyottaki düşük performansı

BTC’nin düşük performansının, bilhassa de değerli katalizörlerin varlığı göz önüne alındığında, birtakım piyasa iştirakçileri için kaygı verici olduğunu belirtmek gerekiyor. Kripto para piyasası birinci olarak BlackRock üzere finans devlerinin spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) için müracaatta bulunduğu haberiyle canlandı. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu haber Bitcoin’i Haziran ayında kısa müddetliğine 31.000 doların üzerine çıkardı.

Buna ek olarak, Ripple davasındaki kripto yanlısı karar Bitcoin’in yılın en yüksek pahasına ulaşmasını sağladı. Fakat bu olumlu gelişmelere karşın Bitcoin yüksek fiyatlarını korumakta zorlandı. Bu gayrete katkıda bulunan faktörlerden biri, fiyatlar üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturmaya devam eden kripto para ünitelerini çevreleyen düzenleyici belirsizlikler. Genel olarak kripto piyasası nispeten sakin seyrediyor. Bu da olumlu bir ivme eksikliği olduğunu gösteriyor. Bitcoin’in uzun vadeli holder’ları kripto para ünitesine güvenmeye devam ediyor. Bununla birlikte, onların tesiri tek başına yüksek fiyatları sürdürmek için kâfi değil.

Bu ortada, son 1 ay içinde kripto para süreç hacimlerinde XRP büyük bir çıkış yaptı. Ripple’ın SCE karşısındaki zaferiyle XRP, BTC’yi geçerek en yüksek süreç hacmine sahip kripto para oldu. Başkan altcoin Ethereum (ETH) bile %8 ile XRP’nin %21’inin gölgesinde kaldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Gelen Volatilite ve Potansiyel Bir Pompa! 3
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap