Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik: FED Toplantısı Yaklaşıyor! Neler Olacak?

Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik: FED Toplantısı Yaklaşıyor! Neler Olacak?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik: FED Toplantısı Yaklaşıyor! Neler Olacak?

Bitcoin (BTC) fiyatı Eylül ayına olumsuz başladı ve Cuma günü tekrar 26.000 doların altına indi. Bununla birlikte, kritik bir on-chain gösterge, ABD merkezli balina yatırımcılarının artan yükseliş baskısını ortaya koyuyor. İşte detaylar…

Bitcoin için 19 Eylül önemli

ABD FED 19 Eylül’de yeni Faiz Oranlarını açıklayacak. Değerli para siyaseti toplantısına yalnızca 10 gün kala, ABD merkezli kurumsal firmalar son dakika Bitcoin (BTC) birikimi yapıyor üzere görünüyor. Bu durum önümüzdeki günlerde bir Bitcoin fiyat rallisini tetikleyecek mi?  Bir sonraki Fed toplantısı süratle yaklaşırken, on-chain hayati bir gösterge ABD’li kurumsal yatırımcıların alım baskısını artırdığını gösteriyor. CryptoQuant’ın Coinbase Premium Endeksi, Coinbase Pro ve Binance spot piyasalarındaki Bitcoin fiyatları ortasındaki yüzde farkını gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik: FED Toplantısı Yaklaşıyor! Neler Olacak? 1

Binance global olarak ferdî spot piyasasına hakimken, Coinbase Pro büyük ölçüde ABD merkezli kurumsal firmalar ve yüksek net kıymetli tüccarlar tarafından domine edilmektedir. Hasebiyle, Premium Endeks kıymetlerinin müspet olması, ABD’li yatırımcıların Coinbase üzerindeki alım baskısının arttığına işaret ediyor. Üstteki grafik, 7 Eylül’de Coinbase Premium Endeksi’nin bu ay birinci kere müspet bedellere ulaştığını gösteriyor. Fakat enteresan bir formda, Coinbase endeksi en son 0,80’in üzerine çıktığında Mart 2023 civarındaydı. Bunu, o zamanki 2023 tepesi olan 30.500 dolara yanlışsız bir fiyat rallisi izledi.

BTC likiditesi yükseliyor

Bu optimist duruş, bu hafta Bitcoin spot piyasalarına akan likidite ile daha da güçlendi. Cryptoquant’a nazaran, Bitcoin Spot Süreç Hacmi 2 Eylül’den bu yana daima artarak neredeyse iki katına çıktı. Rakamsal olarak, 2 Eylül’deki BTC Spot Süreç Hacmi 14.230 BTC olarak gerçekleşti. Eylül 7’nin kapanışında, çeşitli kripto borsalarında toplam 32.632 BTC süreç gördü. Bu, bir hafta içinde Spot Piyasa hacimlerinde %130’luk bir artışı temsil ediyor. Tipik olarak, ayı piyasalarında kuşatılmış yatırımcılar konumlarını kapattıkça Spot Süreç hacimleri düşer.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik: FED Toplantısı Yaklaşıyor! Neler Olacak? 2

Dolayısıyla, mevcut yatay fiyat hareketi sırasında artan BTC spot hacimleri, likiditenin ve yatırımcı ilgisinin piyasaya geri döndüğü manasına geliyor. Bu artan likidite, Bitcoin yatırımcılarının önümüzdeki günlerde fiyatları sabit tutarken buyrukları verimli bir formda gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıyeten, tarihi bilgi eğilimleri, son Bitcoin fiyat rallilerinden evvel çoklukla BTC Spot süreç hacimlerinde bir artış olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, ABD merkezli balinaların alım baskısı ve BTC Spot süreç hacmindeki artış bir ortaya gelerek bir Bitcoin fiyat rallisini tetikleyebilir.

28.000 dolarlık kestirim var

On-chain perspektiften bakıldığında, ABD merkezli balinalar önümüzdeki günlerde 28.000 dolara hakikat bir Bitcoin fiyat rallisini tetikleyebilir, Bu yükseliş duruşu, mevcut Bitcoin sahiplerinin satın alma fiyatı dağılımını gösteren Fiyat Etrafındaki Para Giriş / Çıkış bilgileri tarafından da doğrulanmaktadır. BTC 26.500 dolar mahzurunu aşarsa, boğaların 28.000 doları zorlamak için ivme kazanabileceğini gösteriyor.  Aşağıda gösterildiği üzere, 26.560 dolar azamî fiyattan 740 BTC satın alan 2,31 milyon adres şu anda büyük bir direnç oluşturuyor. Lakin ABD’li balinaların iyimserliği ağırlaşırsa, Bitcoin fiyat rallisi 28.000 dolara ulaşabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik: FED Toplantısı Yaklaşıyor! Neler Olacak? 3

Tersine, BTC fiyatı 24.500 doların altına düşerse ayılar denetimi ele geçirebilir. Bununla birlikte, aşağıda gösterildiği üzere, 654.000 adres en az 25.000 dolar fiyattan 253.000 BTC satın almıştır. Bu adresler, konumlarını kapatmak için çabalı teşebbüslerde bulunarak değerli bir takviye sağlayabilir. Fakat bu takviye düzeyi çökerse, BTC fiyatı sonunda 24.000 dolara hakikat düşebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap