Bitcoin İçin Ayı Piyasası Bitti mi? Metrikler Ne Diyor?

Bitcoin İçin Ayı Piyasası Bitti mi? Metrikler Ne Diyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Ayı Piyasası Bitti mi? Metrikler Ne Diyor?

Bitcoin ve kripto piyasası uzun vadeli düşüş eğilimleriyle boğuşmaya devam ediyor. Başka taraftan yatırımcıları bir ralliyi tetikleyebilecek potansiyel faktörlere karşı tetikte bırakıyor. Bilhassa analistler, ikinci yılında ayı piyasasının sona erdiğine işaret edebilecek göstergeleri yakından takip ediyor.

Bitcoin için yükselişe işaret eden iki gösterge

Özellikle, Seth_fin takma ismiyle bilinen bir kripto analisti 16 Eylül’de bir X gönderisinde bir hususa dikkat çekiyor. Buna nazaran potansiyel bir yükseliş geleceğine işaret eden iki teknik gösterge belirleyerek iyimserliğe yol açıyor. Analist gönderisinde, Bitcoin Gauss kanalının yeşile döndüğünü vurguluyor. Ayrıyeten bunun bir yükseliş sinyali ve hakim düşüş eğiliminin muhtemel bir aksine çevrilmesi olarak yorumlanabileceğini belirtiyor. Gauss kanalı göstergesi, finansal piyasalardaki fiyat eğilimi taraflarını varsayım eden istatistiksel kavramlardan türetilen teknik bir araç.

İkinci olarak, Bollinger Bandı Genişlik Yüzdesinin en düşük düzeyine ulaştığını vurguluyor. Ayrıyeten bunun da fiyat oynaklığında yaklaşan bir artışa işaret ettiğini belirtiyor. Analist, Bollinger Bandı Genişlik Yüzdesinin artan volatiliteye işaret ederken hareketin tarafını belirtmediğini vurguluyor. Bu nedenle muhakkak bir istikamet varsayımı yapmıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Ayı Piyasası Bitti mi? Metrikler Ne Diyor? 1

Bitcoin için muhtemel yükseliş tetikleyicileri

Bununla birlikte, Bitcoin’in halving olaylarının tarihi ehemmiyetine atıfta bulunuyor. Madenciler için mükafatları azaltan bu olayları tarihi olarak değerli fiyat artışları takip ediyor. Son halving olayı Mayıs 2020’de meydana geldi. Ayrıyeten Bitcoin için kayda kıymet bir boğa koşusunun başlangıcını işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Ayı Piyasası Bitti mi? Metrikler Ne Diyor? 2

Özellikle, Bitcoin halving olayı, yükseliş fiyatlarındaki artış için potansiyel bir katalizör olarak selamlanmaya devam ediyor. Birebir vakitte, bilhassa kurumsal sermayeyi önder kripto para ünitesine çekmesi beklenen birinci spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’nun (ETF) potansiyel onayı olmak üzere düzenleyici gelişmeler üzerinde durulmaya devam ediyor.

BTC kritik seviyede

Bu ortada Bitcoin, kritik 25.000 dolar takviye düzeyinin üzerindeki pozisyonunu korumak için efor sarf ediyor. Ayrıyeten 30.000 dolar işaretini aşmak için tekrarlanan başarısızlıkların damgasını vurduğu bir konsolidasyon periyodunu uzatıyor. Bitcoin, Alman kredi kuruluşu Deutsche Bank‘ın İsviçreli fintech firması Taurus ile ortaklaşa kurumsal müşteriler için kripto para saklama hizmetleri başlatmayı planladığı haberiyle 26.000 doların üzerinde süreç görüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Ayı Piyasası Bitti mi? Metrikler Ne Diyor? 3

Bununla birlikte, FTX davasındaki son gelişmeler nedeniyle piyasa hassaslığı gerginliğini koruyor. İflas mahkemesi FTX’in kapsamlı kripto para varlıklarının tasfiyesine başlamasını onayladı. Bu gelişme, kripto para piyasasının dinamiklerini değerli ölçüde etkileme potansiyeline sahip. Ayrıyeten potansiyel olarak artan oynaklığa yol açıyor. Bu kıymetli varlıkların ortasında Solana (SOL), Bitcoin, Ethereum (ETH) ve başkaları üzere tokenlar yer almaktadır. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda yazıyı yazarken Bitcoin 26.548 dolardan süreç görüyor. Ayrıyeten haftalık konsolidasyon eğilimini sürdürüyor. Geçtiğimiz 24 saat içinde kripto para ünitesi yaklaşık %0,26’lık mütevazı bir kar kaydetti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap