Bitcoin İçin 4 Değerli Varsayım: Bu Taban Fiyatları Bekleniyor!

Bitcoin İçin 4 Değerli Varsayım: Bu Taban Fiyatları Bekleniyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin 4 Değerli Varsayım: Bu Taban Fiyatları Bekleniyor!

Bitcoin (BTC) fiyatı, düşüşle başladığı 24 Nisan haftasında boğaların takviyesini tekrar ardına alıyor. Fiyat arka arda 3 gün kırmızıda kaldıktan sonra, bugün teknik açıdan yeşil ışık yaktı. Olumlu ivmeye karşın, kıdemli piyasa analistleri net bir ralli konusunda hem fikir değil.

Bitcoin hash rate yeni tabanlar konusunda uyarıyor

CryptoQuant datalarına nazaran, Bitcoin 23 Mart’ta hash rate’de tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gördü. Yeni tepe, her zamankinden daha uzun sürse de, bu artış evvelki tüm olaylarda eşleşiyor. Bu metriği yakından takip edenler için, %10’luk bir artışın devamını, hashrate yeni ATH’ye ulaştığı sırada Bitcoin fiyatında ekseriyetle en az %7’lik bir düşüş izler.

Bu tahlile dayanarak, mevcut senaryoda, BTC’nin fiyatı potansiyel olarak en az 25 bine düşebilir. Ayrıyeten, geçmişteki en az ve ortalama fiyat düşüşünü hesaba katarsak, 23 bine yaklaşma mümkünlüğü da masada. Evvelki olaylarda bu eğilimin ortaya çıkmasının yaklaşık bir ay sürmüştü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin 4 Değerli Varsayım: Bu Taban Fiyatları Bekleniyor! 1

Teknik tahliller BTC hakkında neler söylüyor?

Hash rate’in tarihi olarak incelenmesi, tepe yaptıktan sonra BTC için çoklukla düşüşü tetiklediğini gösterdi. Öte yandan, BTC fiyatı teknik açıdan yeşil sinyaller veriyor. İndikatörlerdeki değişim, başkan kripto arka arda üç gün kırmızıda kaldıktan sonra ortaya çıktı. Burada teknik açıdan birkaç şey değer kazanıyor:

 • BTC grafiğinde 30.000 dolar açıkça direnç gösteriyor. Bitcoin ve ETH için dayanak yahut direnç, büyük tam sayılar etrafında ağırlaşma eğilimindedir. Bunun nedenli, trader’ların ekseriyetle 0 yahut 5 ile biten noktalarda alım satım buyrukları vermesi.
 • Bitcoin, o sırada Bollinger Bantlarının üst aralığı ile uyumlu olarak 30.000 dolara ulaştı.
 • Bitcoin’in süreç aralığı, üst aralığa ulaştıkça açılış ve kapanış ortasında %0,0005’e kadar daraldı. Nu da alıcıların ve satıcıların fiyatından şad olduğunu ima ediyor.

Bitcoin Bollinger Bantları analizi

Bollinger Bantları, bir coin’in 20 günlük hareketli ortalamasını çizer ve ortalamanın üstünde ve altında iki standart sapma hesaplar. BTC olayında, ihlal, muhtemelen bir ruhsal direnç noktasıyla ilişkili olarak meydana geldi.

Son düşüş, momentumda beklenen bir düşüşe eşlik ediyor. Lakin tıpkı vakitte Bollinger Bandının alt ucuna yanlışsız bir hareketle birlikte gerçekleşti. Momentum düşüşü, BTC’nin RSI verisinin 71.54’ten mevcut 42.53’e düşüşünde görülüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin 4 Değerli Varsayım: Bu Taban Fiyatları Bekleniyor! 2

Matrixport analistleri, BTC’nin 2023 doruğu için bu seviyeyi belirledi

Matrixport’un baş araştırmacısı Markus Thielen, yakın vakitte LinkedIn’de yaptığı bir açıklamada, Bitcoin fiyatının bu yıl sonuna kadar yaklaşık 45.000 dolara ulaşacağını iddia etti.

Thielen’in iddiası, enflasyonun başta Bitcoin olmak üzere riskli varlıklar için büyük bir art rüzgar olacağı inancına dayanıyor. Ayrıca, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin %3,50’nin altında süreç görmesinin bunun bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Thielen’e nazaran, Şubat ayı başlarında ortaya konan CPI/FOMC yol haritası, son dalgalanmaya karşın Bitcoin fiyatlarının tam olarak olması gereken yerde olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin 4 Değerli Varsayım: Bu Taban Fiyatları Bekleniyor! 3

Thielen’in raporundan değerli başlıklar biçimde:

 1. Şubat ayında açıklanan CPI/FOMC yol haritasına nazaran Bitcoin fiyatları olması gereken yerde.
 2. Ocak Tesirine nazaran, Bitcoin fiyatları yılı 45.000 dolar civarında bitirebilir ki bu artık epeyce ulaşılabilir bir sayı.
 3. Fiyatlar gerçeğe uygun pahanın +%10 üzerinde olduğunda satış yahut -%10 altında olduğunda satın alınması önerilir.
 4. 27.500 dolardan ek satın alım.
 5. İndirimler tercih edilseler bile 27.000/27.500 dolar “gerçeğe uygun değerden” satın almak mantıklı olacak.
 6. %3,50’nin altındaki ABD 10 yıllık tahvil getirisi ticareti, enflasyonun başta Bitcoin olmak üzere riskli varlıklar için büyük bir art rüzgar olacağını gösteriyor.
 7. 20’nin altında süreç gören volatilite endeksi (VIX), Bitcoin’in likiditeye hassaslığı nedeniyle pay senetlerinden daha güzel performans göstermesiyle, piyasayı yavaş bir yaz ezgisi için daha yükseğe çıkaracak.
 8. Bitcoin şu anda ne çok ne de düşük kıymetli. Ek olarak, Açgözlülük ve Dehşet endeksleri rastgele bir çok okuma sinyali vermiyor.
 9. Sabır ve disiplin, bilgilere ve tahlile bağlı kalmanın anahtarıdır. 45.000 dolara giden yol devam ediyor.

TechDev, tarihi dataların boğa sinyali verdiğini söylüyor

Popüler bir kripto analisti olan TechDev, birden fazla teknik indikatörün, Bitcoin’in yaklaşık iki yıl içinde 200 doların altından 20.000 dolara yükseldiği bir döngü olan 2015 boğa piyasasını taklit edebileceğini gösterdiğini söylüyor. Kripto analisti, BTC’nin son bir buçuk yılda 2015 döngüsünü nasıl takip ettiğini gösteren iki grafik paylaşıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin 4 Değerli Varsayım: Bu Taban Fiyatları Bekleniyor! 4

TechDev’in grafiğinde bakış, BTC’nin 2022’de aşağı istikametli çapraz bir direnci kaldırdığını gösteriyor. Ayrıyeten, başkan kriptonun bu seviyeyi takviye olarak tekrar test ettiği görülüyor. Bu yapı, BTC’nin 2014 ve 2015’in başlarındaki fiyat hareketine çarpıcı bir biçimde benziyor.

Analistin grafikleri iki teknik indikatörün hareketlerinde de benzerlikler gösteriyor. Bunlardan birincisi, bir momentum indikatörü olan RSI. İkincisi, bir trend takip indikatörü olan hareketli ortalama yakınsama ıraksaması (MACD).

Credible’den 130.000 dolarlık BTC tahmini

TechDev, BTC’nin önümüzdeki aylarda üstel karlar sağlayabileceğine inanan tek analist değil. Btcpiyasasi.com‘dan takip ettiğiniz Credible, BTC’nin yıl sonundan evvel 130.000 dolara ulaşacağını kestirim etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap