Bitcoin haftaya düşüşle başladı: Kripto piyasasındaki düşüşün mümkün nedenleri

Bitcoin haftaya düşüşle başladı: Kripto piyasasındaki düşüşün mümkün nedenleri

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin haftaya düşüşle başladı: Kripto piyasasındaki düşüşün mümkün nedenleri

Investing.com – Kripto para piyasaları hafta sonu öncesi güçlü bir görünüm sergilerken Bitcoin, 30.000 dolara ve Ethereum ise 2.000 dolara gerçek atılım yaptı. Fakat olumlu hava hafta sonu boyunca bilakis döndü.

Hafta sonu süreçlerinde Bitcoin, 29.820 dolar düzeyinden %5’e yakın kayıp gördükten sonra haftayı 28.430 dolarda kapattı. BTC’de satışlar Asya süreç saatlerinde de devam ederken en büyük kripto para, günün birinci saatlerinde %2’ye yakın daha kayıp görünce 28.000 doların altında süreç görmeye başladı. Bunun yanında altcoin piyasasını domine eden Ethereum’da daha sert geri çekildi. ETH, hafta sonu 2.019 dolara kadar yükseldikten sonra hızlanan satışlarla %9 gerileyerek bu sabah 1.840 dolara kadar düştü. 

Kripto paralarda düşüşün mümkün nedenleri

Toparlanma belirtilerinin ortasında satıcıların tekrar piyasaya hakim olmasıyla ilgili en besbelli neden olarak Bitcoin ağındaki tıkanıklık ve geçen hafta gündeme gelen ağdaki süreç fiyatlarının yükselişine atfediliyor. 

Bitcoin ağındaki sıkışıklığın nedeni ise Ordinals faaliyetleri ve ağda yeni ortaya çıkan BRC-20 token standartından kaynaklanıyor. Bu yeni token standartıyla birlikte geliştiriciler, artık Bitcoin ağı üzerinde NFT basabiliyor ve dağıtımını gerçekleştirebilir. Son günlerde kullanıcıların bilhassa meme coin tarafında bu tokenlere yönelik artan talebi ağdaki tıkanıklığa katkı sağladı.

Binance, BTC çekimlerini durdurmak zorunda kaldı

Bu gelişme üzerine Binance, ağdaki tıkanıklıktan ötürü Bitcoin çekimlerinin süreksiz olarak durdurulduğunu açıkladı ve bu karar, piyasada kısa vadeli paniğe yol açtı. BTC çekim süreçlerinin iki kere durdurulmasının akabinde sorunu çözen Binance, süreçlerin tekrar başladığını duyururken kullanıcıları, daha yüksek süreç ücretleri beklediği konusunda uyardı. 

Binance, ayrıyeten bu tıkanıklığın akabinde ilerleyen vakitlerde benzeri sıkıntıları daha süratli aşmak için BTC Lightning Network üzerinden çekim süreçlerini de aktifleştirmek için hareket geçtiğini duyurdu.

Bunun yanında hafta sonu boyunca Binance’teki yüksek ölçülü BTC çıkış talepleri, yatırımcıları paniğe sevkeden öteki bir bahis oldu. Fakat kısa müddette anlaşıldığı üzere yatırımcıları endişelendiren yüksek ölçülü BTC transferlerinin borsadaki dahili süreçlerden kaynakladığı ortaya çıktı.

Bu telaş her ne kadar giderilmiş üzere görünse de borsalardaki BTC bakiyelerinin tarihi düşük düzeylerde devam etmesi öbür bir telaş kaynağı olarak geçerliliğini koruyor. Birtakım piyasa iştirakçileri, likidite eksikliğinden ötürü balina süreçlerinin artık piyasadaki volatiliteyi daha fazla artırabileceği konusunda uyarıyor.

Bu hafta kripto para piyasalarındaki volatiliteyi artırabilecek değerli makroekonomik gelişmelerden biri ise ABD enflasyon sayılarının açıklanacak olması. ABD TÜFE verisi 10 Mayıs Çarşamba TSİ 15.30’da açıklanacak. Beklenti, TÜFE’nin aylık bazda %0,4 oranında sabit kalarak yıllık bazda %5 düzeyinde açıklanacağı tarafında.

İlk 100 kripto parada son 24 saatte sonlu sayıda varlık kısmi yükseliş kaydederken birinci 100 kripto para ortasında son günlerin tanınan kripto varlıkları PEPE, %13,7 ve SUI %13’e yakın düşüşle en çok gerileyen kripto paralar olarak öne çıktı. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap